В крайна сметка си прави. Но и проблема за бутстрапа си съществува обективно. За да си направиш чип ти трябва чип. За да си направиш първия чип, трябва да си купиш чип отнякъде. Ако тръгнеш съвсем от нулата – не си конкурентен на тези които са вече на пазара. И фалираш. (Хм, на тебе ли да ти разказвам за пазарната икономика?)
Rabin
Последно редактирано на 21.10.2024 от Rabin, видяно: 181 пъти. #123029
Зависи какъв е трудът – различен е и надника. В края на краищата, ще работят само машини. Но всички хора ще получават заплати* – крайна заплата за нулев труд – това колко лева на час е?
Даже сега в момента се обсъжда: "Базов безусловен доход" се нарича.
Rabin
Последно редактирано на 21.10.2024 от Rabin, видяно: 175 пъти. #123031
Базов доход по соца няма. Каторга и ангария - бол.
Социализмът по принцип не забранява личните заводи. Няма такова нещо. Социализма отрича само експлоатацията. А това са две много различни неща! Експлоатация е, когато даваш на капиталиста пари, само за да работиш на завода му.
През повечето време на съществуването му, в СССР има частни заводи. До войната практически цялата гражданска електроника е произвеждана именно от частни предприятия. По време на войната частни предприятия произвеждат оръжие за фронта. А работници от тези предприятия, с лични пари, купуват и даряват за фронта танкове и самолети. Има стотици, ако не и хиляди примери – документирани и т.н.
Цялата тая работеща частна промишленост я разбиват през 50-те при Хрушчов – просто защото не могат да измислят как точно да я включат в плановата икономика и да я подчинят на партията и затова я обявяват (безпричинно!) за ерес.
От този момент спокойно можеш да смяташ, че започва разпада на СССР в частност и социалистическата система въобще. Но разбира се, инерцията на такава система е огромна и успя да я добута до 90-те.
Rabin
Последно редактирано на 21.10.2024 от Rabin, видяно: 170 пъти. #123033
Социализмът по принцип не забранява личните заводи. Няма такова нещо. Социализма отрича само експлоатацията.
Бригадите никога не са били задължителни. Аз въобще на селскостопански бригади съм ходил само един или два пъти. Просто защото не ми харесваше работата.
А децата според тебе трябва ли да се учат на труд или не трябва? В къщи трябва ли да хвърлят боклука и да чистят с прахосмукачка или и това е експлоатация?
Rabin
Последно редактирано на 21.10.2024 от Rabin, видяно: 162 пъти. #123035
Поне изчервяваш ли се, докато лъжеш като дърт циганин?
Не мога да правя дълъг цитат.
https://www.flagman.bg/article/248860
А кои били тези „строители“? Както се досещате, се наложило софиянци „доброволно“ да си изкопаят морето. На работната площадка съвсем галантно били поканени всички добри граждани на столицата на Народна Република България. Сред тях имало и мъже, и жени, и хора, които никога преди това не били хващали кирка и лопата, учени, писатели, лекари, пианисти и т.н. С две думи работещи хора, които се налагало да копаят за родината най-често през почивните дни или отпуските им, а понякога и по време на самия работен ден, тъй като нормативът за брой работни дни на обекта бил от 3 до 20 месечно. Точно затова, както пише Марков в „Задочни репортажи за България“: „Едва ли друг обект в България е предизвикал повече псувни и проклятия от Софийското море
Колко пъти чиновничките от предприятието, в което работех, са плакали пред мене, че не могат да дадат неделите на децата си, а трябва да ги жертват заради маниащината на шепа безотговорни ръководители.“
Така всяка сутрин по 2000 софиянци се събирали на различни сборни пунктове, за да копаят и кофа след кофа, постепенно направата на Софийското море се превърнало в неизменна част от бита на столичани… И от вицовете – хуморът винаги се изостря в кризисни ситуации, тъй като ни помага по-лесно да ги понасяме. „Зная, че някои от слушателите веднага ще си спомнят анекдота за крокодилите, които ще се въдят в софийски води, за вицовете как ще да превърнем лопатите в гребла, за въпроса - след като ще имаме вода за море и канал, ще можем ли да си поливаме чат-пат и цветята. Но повечето от тях ще си спомнят за онази тъжна поредица от неделни дни, през които всеки простосмъртен гражданин на София трябваше да дава своя безплатен труд за създаването на софийското море“, спомня си още убитият от ДС писател в Лондон.
С годините обаче (общо 7 според Марков) темповете на работа се забавяли значително, а медийната пропаганда споменавала все по-рядко за грандиозния проект. Докато не станало ясно, че, както по-рано експертите предупредили, реализирането му е напълно невъзможно. Простата причина – напълни ли се прокопаният канал, градската част на София ще бъде наводнена. Вождовете, заплели се в рибарските мрежи на грандоманските си идеи, се сетили, че „нАуката е слънце“ (представете си го, изречено с гласа на Тодор Колев), но било късно. Годините сизифов труд не можели просто да бъдат изоставени. Софиянци пак трябвало да хванат лопатите – този път, за да запълнят огромната дупка, зейнала в полите на Витоша. През 1966 г. със заповед започва закопаването на 9-километровото Софийско море и столичани завинаги се сбогуват с тази идея.
Но не и със спомена и с археологическата находка, свидетелстваща за абсурда. „Остатъци“ от Софийското море и до днес можем да видим на различни места в градското пространство. Близо до стената на Панчаревското езеро например е запазено началото на канала заедно със специално построения мост над него, а в „Младост“, близо до Окръжна болница, няколко огромни изкопа все още „говорят“ за размерите на някогашния проект. Дори името Плавателен канал се използва и до днес за местности в кварталите „Красно село“ и „Драгалевци“… Химерата за морския бриз остава завинаги част от историята на любимата ни София.
Не мога да правя дълъг цитат.
https://www.flagman.bg/article/248860
Извинявай, ти мене обвиняваш в лъжа, дето ти разказвам неща, които съм видял и участвал,
а ми пускаш тука като аргументи някакви градски митове на сценарист и писател, щатен пропагандист от Дойче Веле и BBC.
Даже в статията на Википедия не се споменава за никакви бригадири, а всичките връзки към "авторитетни източници" са към писанията на Георги Марков (когато ги е писал, той вече е бил в емиграция и си ги е смукал от пръстите за някой друг паунд в повече) и вестник 168 часа.
Вземи малко да се освестиш ли, какво ли...
Rabin
Последно редактирано на 21.10.2024 от Rabin, видяно: 142 пъти. #123041
Не мога да правя дълъг цитат.
https://www.flagman.bg/article/248860
Извинявай, ти мене обвиняваш в лъжа, дето ти разказвам неща, които съм видял и участвал,
а ми пускаш тука като аргументи някакви градски митове на сценарист и писател, щатен пропагандист от Дойче Веле и BBC.
Даже в статията на Википедия не се споменава за никакви бригадири, а всичките връзки към "авторитетни източници" са към писанията на Георги Марков (когато ги е писал, той вече е бил в емиграция и си ги е смукал от пръстите за някой друг паунд в повече) и вестник 168 часа.
Вземи малко да се освестиш ли, какво ли...
Лично са ме дърпали по бригади. От първи клас още. Нямам особено негативно мнение. Малко съм мързелив, ама поне не са ни били, ако не изпълним НОРМАта.
Още от първата седмица като се отделих от родителите, ме натикаха на бригада. 2 седмици май бяха, излизам сефте от нас, и ме натикват точно в казармени условия. Ритат ме в 5 сабалем първа смяна, норми, вече забравих с кво ни плашеха, ако не ги изпълним.
Стресът на 12 годишно дете беше повече от колкото новобранството ми.
Накрая, при изпълнени норми, платиха обидно малко пари - плат за едни гащи.
Вариант за откачане от тая ангария - само с медицинско от лекар.
ПРИНУДИТЕЛЕН ТРУД!
Туй ако не е експлоатация и каторга - не знам какво е. Никой не искаше да ходи, да става по тъмно, да му викат заек големите класове, и подобни екстри. По-зле от капитализма беше експлоатацията. Повтарям - почти за без пари. Някви стотинки на ден ни се подиграваха.
Студентите ходеха по 20 - 30 дни лятото, по такива бригади. Бунгала из гората, няма де да излезеш вечер. Имало е случай на гавра - да им искат пари, че не си избили режийните, дето ги хранили с помии.
Като разправям на кви мизерии съм се нагледал, бидейки зависим от ганорник - розовите парфюмирани дупенца дори на теория не могат да си го представят. Декламират ми урсулопитещини от теле-визора, клеветят за кози.
Как да ги имам за нормални?
Rabin
Последно редактирано на 21.10.2024 от Rabin, видяно: 140 пъти. #123042
Извинявай, ти мене обвиняваш в лъжа
Или лъжеш умишлено, или си бил някво партийно чеденце. Всички дърпаха по бригади, маршировки и квото там.
Не отчетеш ли 1 месец копане тръни по полето - няма записване на новия семестър.
Бригадирите по Хаинбоаз са ги замъкнали с измама. Лъгали ги, че ще ги освободят от казарма.
После ги натикали в трудови войски, като опитни с кирка.
Соц боклукът кърти нагломера.
На тях ли искаш да приличаш?
п.с. И още нещо. Вечер имаше нещо като вечерна проверка, после всички по стаите, идеха и проверяваха по леглата. Тия легенди за курварлък при нас поне ги нямаше. Бе, казарма баш! Като се връщахме беше нещо като Уволнение.
waldorf
Създадено на 21.10.2024, видяно: 123 пъти. #123044
Аз отлично си спомням как директора на МГ-то купи 10 компютъра BBC през някакви прекупвачи в арабските страни.
Верно ли е имало BBC-та в МГ-то? Сефте чувам. В ТЕТ-а бяхме само с Правци и едни особено капризни ИЗОТ-и които редовно искаха пускане от една педя за да им се наместят чакрите
Аз отлично си спомням как директора на МГ-то купи 10 компютъра BBC през някакви прекупвачи в арабските страни.
Верно ли е имало BBC-та в МГ-то? Сефте чувам. В ТЕТ-а бяхме само с Правци и едни особено капризни ИЗОТ-и които редовно искаха пускане от една педя за да им се наместят чакрите
Хе! К'во знаеш ти! Имахме цяла учебна зала – купени комплект, с цветни оригинални монитори, с локална мрежа, плюс учителски компютър с флопита.
Но си поиграхме малко и никой нищо сериозно не правеше на тях – прекалено нестандартни бяха за да си струва - нямаше софтуер, нямаше и документация. Показваха ги на разни делегации.
Въобще Кирчо Атанасов постоянно се мъчеше да доставя техника за гимназията. Понякога полезна, понякога ей такава – никаква. Когато влизах в гимназията имахме само 4 ИМКО-2, а когато излизах, ако не стотици, то много десетки Правец-8М.
Stilgar
Създадено на 22.10.2024, видяно: 100 пъти. #123052
Аз не разбирам що на комунизма му се е налагало да купува нещо от запада. Ей го половин свят комунистически, повечето ресурси даже се падат в тая половина. Западът си купува там нефт, газ, ама защо му е на комунизма да купува каквото и да е от запада, що не си направи?
В крайна сметка си прави. Но и проблема за бутстрапа си съществува обективно. За да си направиш чип ти трябва чип. За да си направиш първия чип, трябва да си купиш чип отнякъде. Ако тръгнеш съвсем от нулата – не си конкурентен на тези които са вече на пазара. И фалираш. (Хм, на тебе ли да ти разказвам за пазарната икономика?)
Защо трябва да си конкурентноспособен с тези на пазара? Няма да търгуваш с гнусните капиталисти и това е. Това без това е тяхната игра, реално да търгуваш с тях е като да признаеш провала на комунизма. Сега разбирам да си Куба, Северна Корея нещо такова в сегашния свят и не можеш да останеш изолиран щото няма как да имаш всички възможни ресурси и нямаш достатъчно хора да развиеш всички възможни производства, но когато половината свят е комунистически какво е оправданието?
Защо трябва да си конкурентноспособен с тези на пазара? Няма да търгуваш с гнусните капиталисти и това е. Това без това е тяхната игра, реално да търгуваш с тях е като да признаеш провала на комунизма. Сега разбирам да си Куба, Северна Корея нещо такова в сегашния свят и не можеш да останеш изолиран щото няма как да имаш всички възможни ресурси и нямаш достатъчно хора да развиеш всички възможни производства, но когато половината свят е комунистически какво е оправданието?
Че то пазара и социализма не са несъвместими понятия. Пазара е съществувал много преди капитализма, съществуваше си и по време на социализма и ще съществува и дълго време по време на комунизма.
Пазар има когато има обмен на блага между хората. Само когато няма никаква нужда от обмен на блага между хората ще изчезне и пазара.
Stilgar
Създадено на 22.10.2024, видяно: 92 пъти. #123059
Защо трябва да си конкурентноспособен с тези на пазара? Няма да търгуваш с гнусните капиталисти и това е. Това без това е тяхната игра, реално да търгуваш с тях е като да признаеш провала на комунизма. Сега разбирам да си Куба, Северна Корея нещо такова в сегашния свят и не можеш да останеш изолиран щото няма как да имаш всички възможни ресурси и нямаш достатъчно хора да развиеш всички възможни производства, но когато половината свят е комунистически какво е оправданието?
Че то пазара и социализма не са несъвместими понятия. Пазара е съществувал много преди капитализма, съществуваше си и по време на социализма и ще съществува и дълго време по време на комунизма.
Пазар има когато има обмен на блага между хората. Само когато няма никаква нужда от обмен на блага между хората ще изчезне и пазара.
Пазарът Е капитализма, но така или иначе все тая. Защо половината свят има такава нужда да търгува с другата половина. Хубаво, неконкурентноспособни били, ми спираш вноса и си продаваш на твойта си половина от света неконкурентните стоки, защо търгуваш с лошите?
Rabin
Създадено на 22.10.2024, видяно: 90 пъти. #123064
Пазарът Е капитализма, но така или иначе все тая. Защо половината свят има такава нужда да търгува с другата половина. Хубаво, неконкурентноспособни били, ми спираш вноса и си продаваш на твойта си половина от света неконкурентните стоки, защо търгуваш с лошите?
Любимата на Джон бг електроника, не можеше да си продава продукцията. Насила караха да правим усилвател Студио и гето бластер Респром 323, само с БГ елементи, щот няма кой да ни купува инак продукцията. Беше по-скъп от Сони в Кореком.
За 75 кг . бандурниците Електрон 714 Д, да не отварям приказка. До ден днешен си вадя кабелчета от такива. Правят междувитково късо в самия трансформатор, лично имам такъв. Почти киловат, говорят злите езици.
Телевизорът ти дърпа колкото котлон, и топли стаята. Без климатик не се седи лятото.
Това произведе соца. Комунизма на Ким Чен Ун прави само снаряди за Путин.
waldorf
Създадено на 22.10.2024, видяно: 85 пъти. #123067
Хе! К'во знаеш ти! Имахме цяла учебна зала – купени комплект, с цветни оригинални монитори, с локална мрежа, плюс учителски компютър с флопита.
Но си поиграхме малко и никой нищо сериозно не правеше на тях – прекалено нестандартни бяха за да си струва - нямаше софтуер, нямаше и документация. Показваха ги на разни делегации.
Въобще Кирчо Атанасов постоянно се мъчеше да доставя техника за гимназията. Понякога полезна, понякога ей такава – никаква. Когато влизах в гимназията имахме само 4 ИМКО-2, а когато излизах, ако не стотици, то много десетки Правец-8М.
Ама имахте ли си компютърна зала с Правец 16 където не се водеха часове а по изявени ученици си имаха по един зачислен комп? Те така се научи занаята него време при нас ... още я благослявам даскалката която ни "уреди" с тази зала.
Rabin
Създадено на 22.10.2024, видяно: 83 пъти. #123068
Нас селянчетата и по един Правец 82 в училище, не ни се полагаше.
спираш вноса и си продаваш на твойта си половина от света неконкурентните стоки, защо търгуваш с лошите?
Ние това и правехме де. Но пак обяснявам – за да произведеш чипове, ти трябват чипове, за да ти управляват машините, които произвеждат чипове.
Има два варианта
правиш машина за правене на чипове с управление с радиолампи. Правиш чипове. Изхвърляш машината на радиолампи. Правиш нова машина с чиповете от първата машина. Произвеждаш чипове.
Купуваш си чиповете от този, който вече може да ги произвежда. Правиш машина за чипове. Произвеждаш чипове.
Първият вариант е очевидно десет пъти по-сложен и по-скъп – защото управлението на радиолампи е адски скъпо. Защо според тебе соца трябваше да си го причинява?
Друг е въпросът, че със санкциите се опитваха да ни вкарат именно в първия сценарий. Не успяваха, разбира се, но така – създаваха проблеми.