<bgdev />free

Вход Регистрация

Самоук vs Университет
0

0 1 2 3 4 5 6 7 8
#1904 (ツ) bvbfan
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1263 пъти.
Rabin

DSP и ние учихме, FPGA не. Абе 80% от времето ми мина в зубрене на формули. Ако имаш няква идея закво е било това - сподели. Поне да помнех нещо от тях. Ся ако ми се наложи дори пръва производна съм забравил как се смята, пък се учи у средното.

Аз учих у много гладни години, не всеки имаше компютър. Дори компютрите бяха кът, и си записвахме часове в една зала, барабар с всички останали специалности, машинни инженери примерно.

Да, зубренето на формули е голяма грешка, вероятно и изпитите за извеждането им - също. Идеята, според мен, е да имаш реална представа как проблемът се представлява математически. Аз също не мисля, че трябва да извеждаме формули, повечето ги учихме наизуст, от началото до края, като забравиш нещо по средата, ставаше мацания. Въпросът е, че и да ги знаеш, как се извеждат, пак не ти носи никаква информация. Но пък само символен анализ пак не е достатъчен.

#1905 (ツ) johnfound
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1262 пъти.
Golden Gega
johnfound

А какво точно разбираш под "програмист" и за кой точно вид се говори в тази или онази теза за полезността на висшето образование?

Добър въпрос, генерално моята дефиниция за програмист почти се покрива с тази в уики-то - човек който може да създава и/или променя софтуерен продукт.

Сега на колко вида можеш да ги разделиш е много спорно и заслужава отделна тема - архитекта дето не пише директно код програмист ли е или не, интегратора на системи който понякога само конфигурира опции? Да кажем обаче че за целите на спора говорим за всички видове програмисти.

Да бе, ама разликата е принципна. За да илюстрирам по-добре, нека да сравним хората, които се занимават с метали:

Има примерно фрезист. Той трябва да различава различните метали, за да знае най-добре как да ги обработва. Трябва да може да чете чертежи, да има пространствено мислене. Да познава различните фрези. Евентуално, да си има представа за програмиране на фрези с ЦПУ и евентуално да може да ползва CAD/CAM системи.

Има леяр, който трябва да знае процесите на металолеене, да работи в голям екип, отново да си има някакво понятие от металознание и разбиране на процесите в металургичната пещ.

Има специалисти по металознание и теория - те са тези, които изучават металите и сплавите и измислят какво с какво трябва да се сплави, за да се получи сплав с нужните свойства. Трябва да имат дълбоки познания в теорията на металите, вътрешната структура, кристалография и даже квантова химия/физика.

А има и оператори на автоматична щанцовачна линия, които трябва да познават само софтуера на въпросната линия и да знаят кое копче да натиснат, за да пуснат линията и кое винтче за затегнат, ако щанцовката излиза с 0.2мм по-наляво от нужното.

И сега, как може да се твърди, че за всичките тези специалисти подхожда само един тип образование??? И да се спори само за това дали това образование трябва да е висше, средно или въобще курсове в софтуни.

Същото е и с програмистите. Те са безброй видове, само разговорната терминология не се е развила още и всички ги водят "програмисти".

#1907 (ツ) Courvoisier
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1250 пъти.

Има разлика между академично и практическо образование, нека правим разлика. Но 6 месеца са малко време, да вдине Наката на 2 години AP Degree. Не искате да сме евтина дестинация, нале? Някои искат тука силиконова долина да става (обаче нямаме хора, та и деца ще трябва понаправим повечко).

#1908 (ツ) bvbfan
Последно редактирано на 31.07.2020 от bvbfan, видяно: 1249 пъти.
Rabin

Другото тъпо е, че покрай тия глупости ти се отщява и от смисленото. Правят ти DDoS атака на мозъка, и после нищо не поема. Ако изведнъж изчезнат и малкото спомени от вишото, то животът ми няма да се промени и на йота. Грам не ми трябва в реалния живот.

Да, много колеги се отегчиха до крайна степен и плюеха. Аз се явявах до 4-ти курс на Висша математика 3-та част, къде се пресичаха хиперболичен параболаид с конус, с координати ... и да се сметне обема на получената фигура, това беше една от многото задачи, които не успях да реша :-) Първите 2 курса са загуба на време и по-добре да ги няма, след това обаче нещата са различни. Т.е. реалното обучение е 3-ти, 4-ти курс и магистратурата, ако отделяш повече време самостоятелна работа.

#1910 (ツ) Дон Реба
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1244 пъти.
Rabin
Дон Реба
Courvoisier

Аз не бих отишал на лекар, който е учил само 6 месеца.

е, недей да величаеш толкова програмирането и да го слагаш на една нога с докторлъка

6 от 10 докторчета са абсолютни некадърици. Туй ми е личната статистика. Ако туриш пълен неграмотник да пише код - веднага ще проличи, щот няма да бачка. При докторите не е тъй. Изписва ти някви лекарства, и ако се оправиш оправил си се. Можело е и без тях да ти мине.

аз казах програмиране и докторлък, а не програмисти и доктори. някакъв комуняга врякаше как ИТ бранша обезкървявал нацията, и повечето изобщо не разбраха за какво иде реч, решиха че е за пари. той всъщност точно това говореше, но със заобикалки, не може да каже "лекуват ни некадърници защото ИТ фирмите обират де що някой може да брои до 100", каза го по-меко

#1911 (ツ) Courvoisier
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1242 пъти.
Rabin

е катастрофалният срив на образователната система във всички нейни степени.

умнокрасивите rofl Преписването е като мастурбацията, само ти си доволен. Оценката не трябва да се базира на тест. При мен беше - правиш проект, пишеш репорт, правиш презентация 15 минути и после свободни въпроси 15-30 минути. Ако не си научил нещо веднага ще си проличи. Големият филтър.

#1912 (ツ) bvbfan
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1245 пъти.
Rabin

Да де, ама те до 3-ти курс изпокапали 2/3 от студентите, а останалите не ходят по лекции. Само по упражнения ходех, щот задължително, и скатавах и от тях. Преписвам протоколите и туй ми беше вишото. После на дипломата преписах половин книга.

И аз не ходех по лекции, до 4-ти курс и преписвах протоколи, на дипломната преписах/преведох няколко pdf-а. То реално това е образованието, когато направиш всичко това си изградил някакъв поглед върху нещата. На дипломната ми за магистър бях портал http stack на един немски университет, за едно LPC и зареждах странички на ембедед сървър. При нас не "окапаха" 2/3 по-скоро всички си завършиха, но много не се реализираха по специалността.

#1913 (ツ) Дон Реба
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1245 пъти.
Courvoisier

Има разлика между академично и практическо образование, нека правим разлика. Но 6 месеца са малко време, да вдине Наката на 2 години AP Degree. Не искате да сме евтина дестинация, нале? Някои искат тука силиконова долина да става (обаче нямаме хора, та и деца ще трябва понаправим повечко).

е да, тука всъщнос те една доста голяма част от "проблема" (доколкото изобщо ми дреме за образованието) - занаятчии се натискат да стават вишисчета, а замисъла на висшето не е да подготвя занаятчии. после крякат "ама там ни учат на математика" а какво търсите "там" бе кухи лейки? софт уни за вас няма ли?

#1915 (ツ) bvbfan
Последно редактирано на 31.07.2020 от bvbfan, видяно: 1237 пъти.
Rabin

През 2000 година консултантската фирма „Прайсуотърхаус” тиражира смазваща прогноза, според която на Чехия й трябват 12 години, за да настигне страните от ЕС, а на България - около 600… Десет години по-късно страната не само че не е успяла да намали тази пропаст, а чувствително е дръпнала назад. Една от най-съществените причини, за която обаче не се говори достатъчно, е катастрофалният срив на образователната система във всички нейни степени.

От 2014-та година, България има най-много ВУЗ-ове на глава от населението и най-малко висшисти. Аз не мога да кажа, че образованието трябва да се обвързва с някаква конкретика, т.е. да оправяш телевизори или да намираш бъгове. Образованието дава насоки върху проблемите и решенията научно погледнато, което не е напълно приложимо при намирането на работа. Това не е средно специално образование, което те профилира в тясна област и ти си готов за работа. Най-малкото - висшето образование те прави по-умен и независим или поне би трябвало :-)

#1920 (ツ) wqweto
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1212 пъти.
Golden Gega

Глупости на търкалета, аз не съм завършил университет и част от работата ми е да проектирам и правя неща които друг няма да направи

Ха! Ти верно ли не се дипломира от ТУ?

#1922 (ツ) Rabin
Последно редактирано на 31.07.2020 от Rabin, видяно: 1099 пъти.
bvbfan

Най-малкото - висшето образование те прави по-умен и независим или поне би трябвало :-)

Дума да няма. Примерно давах уроци по програмиране на Паскал, само за да има стотинки за хляб и лютеница. С гаджето хапвахме едни имитации на месо, соев продукт дето се пържи. Абе вкусни си бяха. Някой някога да си спомня в училище изобщо да са му искали мнението за нещо? Разсъждаването по проблем беше най-големия грях и се наказваше без прошка. Примерно да се изрежеш, че Вапцаров не е имал предвид да ходиш по бригади и да набиваш крак у жегата след работна смяна, ами докат си млад да топваш чушката и да гледаш на работата лекото. Имаше едно стихотворение за младостта дето не трябвало да минава като влак край теб, ама тълкуванието е според Библията на Идиократа, в зависимост кой е на власт.

#1923 (ツ) Golden Gega
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1205 пъти.
wqweto
Golden Gega

Глупости на търкалета, аз не съм завършил университет и част от работата ми е да проектирам и правя неща които друг няма да направи

Ха! Ти верно ли не се дипломира от ТУ?

Това пък откъде ти хрумна?

#1925 (ツ) Golden Gega
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1200 пъти.
johnfound
Golden Gega
johnfound

А какво точно разбираш под "програмист" и за кой точно вид се говори в тази или онази теза за полезността на висшето образование?

Добър въпрос, генерално моята дефиниция за програмист почти се покрива с тази в уики-то - човек който може да създава и/или променя софтуерен продукт.

Сега на колко вида можеш да ги разделиш е много спорно и заслужава отделна тема - архитекта дето не пише директно код програмист ли е или не, интегратора на системи който понякога само конфигурира опции? Да кажем обаче че за целите на спора говорим за всички видове програмисти.

Да бе, ама разликата е принципна. За да илюстрирам по-добре, нека да сравним хората, които се занимават с метали:

Има примерно фрезист. Той трябва да различава различните метали, за да знае най-добре как да ги обработва. Трябва да може да чете чертежи, да има пространствено мислене. Да познава различните фрези. Евентуално, да си има представа за програмиране на фрези с ЦПУ и евентуално да може да ползва CAD/CAM системи.

Има леяр, който трябва да знае процесите на металолеене, да работи в голям екип, отново да си има някакво понятие от металознание и разбиране на процесите в металургичната пещ.

Има специалисти по металознание и теория - те са тези, които изучават металите и сплавите и измислят какво с какво трябва да се сплави, за да се получи сплав с нужните свойства. Трябва да имат дълбоки познания в теорията на металите, вътрешната структура, кристалография и даже квантова химия/физика.

А има и оператори на автоматична щанцовачна линия, които трябва да познават само софтуера на въпросната линия и да знаят кое копче да натиснат, за да пуснат линията и кое винтче за затегнат, ако щанцовката излиза с 0.2мм по-наляво от нужното.

И сега, как може да се твърди, че за всичките тези специалисти подхожда само един тип образование??? И да се спори само за това дали това образование трябва да е висше, средно или въобще курсове в софтуни.

Същото е и с програмистите. Те са безброй видове, само разговорната терминология не се е развила още и всички ги водят "програмисти".

Да, полека-лека почваме да говорим на общ език. Първия проблем е да се каже че образованието (в случая висше) дава да кажем различни плюсове и минуси. Втория, че има различни видове ИТ кадри с различни нужди. Дотук всеки го знае и е съгласен. И сега третото - как се познава/измерва как се прави баланса - т.е. как плюсовете и минусите на обучението (висшшето) като цяло и на неговите видове се отнасят към професията като цяло и нейните подвидове. Досега (поправи ме ако греша) тезата ти беше че всякто ИТ ориентирано више е голям и неоспорим плюс за всяки вид програмисти?

#1926 (ツ) Courvoisier
Последно редактирано на 31.07.2020 от Courvoisier, видяно: 1196 пъти.
Rabin

Някой някога да си спомня в училище изобщо да са му искали мнението за нещо? Разсъждаването по проблем беше най-големия грях и се наказваше без прошка.

Май си имал кофти среда. Особено във висшето ми да имаш мнение и да можеш да се аргументираш се оценяваше най- добре. За основното и средното ми образование вече зависеше от учителите. Определени учители поощряваха, други ощетяваха, според собственото си разбиране. Същото наблюдавам и във фирмите. Определени шефове са лидери, други са робовладелци. Но е трудно да отрежеш крилата на свободните и е трудно да дадеш крила на поробените. Тънкият момент е попаднеш/изградиш правилна среда. Не е лесно и не е постоянно. А и да си учител също не е лесно, добрите учители са малко и се познават по учениците, които са ги задминали. Трябва разум, сапиенс.

#1931 (ツ) Rabin
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1099 пъти.

Дори да има добър учител, той мигновено бива наказван от системата. Аз не помня някой да ми е искал мнението за 17 години на коравия чин. Никога, нито веднъж. Училището и после УНИ-то възпитава заклети зубрачи. По фирмите е различно, аз понеже съм скатавка и гледам да не се обаждам, че после ще ми го нахлузят да го правя. Вместо да си гледам частпрома, личното самообучение, и тук там некое форумче като това. Само фактът, че таа дива бумащина минава при вазе - доказва, че и на работа не сте се научили да разсъждавате.

#1933 (ツ) stewie
Последно редактирано на 31.07.2020 от stewie, видяно: 1105 пъти.

История развиваща се в паралелна вселена във Варна през 1997-а година. Малкият чекиджия Стюи с голям мерак отива на книжният пазар зад Козирката. С нетърпение е събрал от закуски 10 000 лева (Виденово-Костовски) за да си купи новият диск на Лучшие игры для IBM PC и да го пусне на двускоростният си CD-ROM.

На сергиите, продаващ в коварната варненска жега, облян в пот Стюи намира разградският гагауз Дон Реба. Дон Реба е прясно завършил МЕИ Варна. Горчиво съжалява, че е пропилял най-добрите си години в безумно учене на интегрални схеми, металознание и какви ли не безсмислени предмети в университета. Докато Стюи подава паричките си на Дон Реба, учтиво го пита за паролата на arj-тата със скритите порно игрички в диска. Стюи няма търпение да се прибере и да лъсне бастуна на 386-цата. Омръзнало му е до гуша да моли батковци да му купят Чук-чук или да си купува кибритчета (спички) от кварталната бакалия, които не са с лика на Стоичков, Костадинов и Лечков. Дон Реба съжалява малкият чекиджия Стюи и му казва следното.

"Слушай бе хюмне, прекъсни всякакво образование, безсмислено е. Няма смисъл да учиш гимназия, камо ли в университет. Ще седиш безработен като мене. Ето ние тук от МЕИ-то и колегите от ВИНС-а сме на сергиите и продаваме пиратски дискове. С учене ще станеш само умнокрасив чекиджия". Непонятен термин за Стюи. Умнокрасив... Какво ли има впредвид Дон Реба ? Това не даваше покой на Стюи докато той се мъчеше да разархивира arj-тата с порно игрите на 40 мегабайтовият си диск. Но той нямаше идея, че Дон Реба не просто вижда бъдещето, той се свързваше с паралелни вселени, точно като в The Man In The High Castle и виждаше ордите от умнокрасиви висшисти как са завладели и унищожили вселената им.

Паралелният Стюи реши да послуша пророкът Дон Реба. Той остана само с освновно образование. Не влезе в добра гимназия. Не записа вишу. Не си намери работа. Стюи почна да пиратства DJ Hits Collection с една записвачка, която купи много тънко от провадийски циганин на Колхозният Пазар. Скоро Стюи вече беше сергия до сергия с Дон Реба. Дон Реба кимна към Стюи и му каза "Видя ли бе хюмне, прав бях."

FIN

#1936 (ツ) stewie
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1105 пъти.
Rabin

Е там е работата, че се учат САМО стари технологии. Нито дума за нещо ново, или айде някое изключение, потвърждаващо правилото.

Стари технологии може ти да си учил в МЕИ-то. Вас МЕИ-джиите все някакви комплекси за малоценност ви избиват.

#1937 (ツ) Courvoisier
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1265 пъти.

Така описано казваш, че учителят слага рамки и е така в много случаи. Добрият учител не ти дава рамката на готово. Той те оставя сам да си сложиш тази рамка.

ДР: "Виж ме мене, учих в МЕИ, продавам пиратки. Опичай си акъла, младеж!"

С версия 1: "Този е учил нещо кофти, а аз осъзнавам, че в момента това има потенциал и с достатъчно труд ще постигна каквото искам"

С версия 2: "Прав е! Какво ще уча в МЕИ, я да си продавам пиратки направо"

С версия 3: "Трябва да продавам херца и козунак на децата, бързи пари, ще бутам на куките да не ме закачат."

Потенциалът е огромен преди да бъде поставен в рамка. Естествено, в реалния свят нещата са по- сложни, защото са взаимносвързани. Ако между А, Б и Ц се избере А, то последвали вероятности може да са А1, А2, А3 и вероятности Ц1, Ц2, Ц3 са елиминирани, но вероятност А3 е крачка назад и води до вероятности Б1, Б2, Б3.

#1938 (ツ) Дон Реба
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1263 пъти.
stewie

Не влезе в добра гимназия. Не записа вишу. Не си намери работа. Стюи почна да пиратства DJ Hits Collection с една записвачка, която купи много тънко от провадийски циганин на Колхозният Пазар.

всяко зло за добро стиви, щеше да продаваш насергия, ама щеше да си ебал десеторно на сегашното, гаранция, а за тебе това е важно струва ми се. вишизъма и интелектуалството много пречат на ебането, факт.

#1939 (ツ) stewie
Създадено на 31.07.2020, видяно: 1104 пъти.

Plot twist - колко от вас противници на висшето образование искат вашите деца да стигнат до основно, максимум до средно образование ?

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Самоук vs Университет
0

AsmBB v3.0 (check-in: a316dab8b98d07d9); SQLite v3.42.0 (check-in: 831d0fb2836b71c9);
©2016..2023 John Found; Licensed under EUPL. Powered by Assembly language Created with Fresh IDE