Не ми се мешай ся. Е тая фраза ми е интересна: "Ще си го купи само еничерски малоумник, и ще си го продава на себе си", от нея разбирам, че за Рабинчок, девборда се купува, налива се някакъв софтуер и след това се продава?
0 1 2 3 4 5 6 7 8 ...11 12 13 14 15
Не ми се мешай ся. Е тая фраза ми е интересна: "Ще си го купи само еничерски малоумник, и ще си го продава на себе си", от нея разбирам, че за Рабинчок, девборда се купува, налива се някакъв софтуер и след това се продава?
тоя ромео банов нещо като софийския илиян ли е? понеже едва ли някой знае кой е илиян, дори варненците, това е един образ дето прави платки с домашна технология. всички варненски хобисти при него ходят, разбира се платките нямат метализация на отворите, но като за без пари толкова. иначе 10 кинта за платка е нормално и за сериозни платкаджийници, но те винаги вземат такса "сефте" и прототипите ти излизат по минимум 100 лева, а последния ми излезе 200 лева. а трябват поне 2-3 итерации докато стане както трябва, та финално ще ми излезе към 500 лева само разработката на платката, но за мене не е проблем, давам ги без да ми трепне окото.
Тццццц ... и ми се циганиш за $90 да си спестиш рутенето и да почнеш направо да кодиш. Не е православно така! 500 пари с карантиите или без тях?
Всеки се навира в такива капани. Въпроса е дали вместо да ръсиш оправдания и обяснения можеш да минеш дикретно в нападение, повечето дивелъпъри не го могат, вкл. манго. Страхът от загуба на "реноме" предизвиква въздържане от репликиране, когато има опасения, че отсреща ще минат в атака, на която няма как да се отговори. Репликирането се случва единствено когато отсреща има очевидно по-нисш ум, поради което "диалозите" с Рабинчок заемат десетки страници.
е направо да си зема и накоден та да си спестя и коденето? оп, че аз имам у джоба такъв бе, за какво изобщо да се занимавам?
Точно това си представям. Дето събрал 150 малинки, и после дори не ги разпродал.
За висш ум ли се имаш? Една платка не си направил, познах ли?
10 кинта за единична платка, май 2 минимум тряя да пуснеш, не помня. На кв. см. се смятат. 10 на 6 см. по спомен. Безплатния размер на Eagle.
С метализация, и дори бял печат ако искаш. Последното се доплаща. 3-4 прототипа съм си правил, цените бяха това, скоро не знам. Нейде из Люлин се мота, не съм ходил.
ОК, мерси за отговора
По отношение на дивелъпърите - да. Платки съм правил много, даже и аз като тебе съм фен на Игъл-а.
Taя система не е dev board в класическия сми. Дев борд имам дори за Атмел, можех да ти го снимам, ама е в Туче.
Не съм му фен, рутера е добър, схемо рисуването е отврат. Ползвам го щото е безплатен. Все се каня да си хакна Алтиум, тъй си и остана.
април дойде и замина, а комунизма си продължава въпреки всички писъци на пазаристите как това е за кратко и всеки момент ще рухне. не само не ме уволняват, ами дори ми вдигнаха заплатата и получих бонус (здрасти рабиняк). и така ето я последната хобиска чекия за запълване на времето: тъпофон с бял екран.
главните феатури които са и мотивация да се хвана с нещо толкова скучно (никаква нАука няма):
- бял екран. ненавиждам това гаснене на тормалните телефони, бързаш да препишеш номерчето от есемеса докато екрана не е угаснал, човек не обича да го юркат, макар че почти се свиква. но като знаеш че може и БЕЗ юркане, мъката не избледнява а си седи.
- никаква "мемора обскура" . не знам как са смартфоните, но тъпофоните дори да имат сд карта я ползват само за снимки. а важните неща - история, смс, указатели - всичко е "някъде" в телефона но не и на сд картата. тоя рак впрочем е наследен от 2г стандарта, чатгпт ме светна на това. 2г стандарта е като истинска държава майка кърмилница, разпростира се не само върху мрежовата част, но и върху как да си пазиш указателя и есемесите, как да си бършеш задника и как да си ебеш жената. в 4г тая част е премахната - рядък случай на регрес, обикновено е обратното - "подобряват" го с още по-безумни части.
- готовност за евентуално спиране на 2г мрежата. не знам дали има 4г тъпофони, може да се окаже проблем когато божовците решат че е време да вкарат ганя в 21ви век.
малко за имплементацията: ползвам A7683E, това е 4г чип или модул, кой както му харесва. той е само 4г, няма 2г но го разбрах чак когато оживих телефона. аз ползвам документацията на A7682 и се подведох от нея. това че няма 2г е малко досадно, батерията пада по-бързо, особено в българия, пакетите у нас са на 320мс вместо на 1280 както е в повечето държави. това вдига разхода в покой направо четворно, модула нищо не харчи между пакетите. за смартфон не е проблем защото и без това плюска много, но на мене ми е главно перо. реших да ползвам арм процесор с 64к флаш и 8к рам в корпус с 24 крака. компилатор някакво старо гцц, кода е чисто от нула, никакви библиотеки дори либгцц. това орязва и самия език, например не мога да ползвам виртуални функции, така че пиша на нещо като С с деструктори и мембър функции. 24 крака са твърде малко за периферията която имам, но модула ми дава още 6 гпио пина, с които паля и спирам захранванията на дисплей, камера, сд карта и тн. това като цяло създаде доста проблеми, ако го правя отново бих стъпил на 32 пинов корпус и бих се отказал от гпиотата на модула. най-сложната част беше камерата (OV2640), документацията и е пълен боклук, пълен. единствения начин да се подкара е да се изравят от интернет парчета инициализиращ код който пипа в разни мистериозни недокументирани регистри. чатгпт също знае доста, но не знае от къде го знае, така че човек да може да го прочете. другото серозно предизвикателство е самото хващане на снимката, процесора ми е малък и няма толкова рам, трябва да се пише в движение. отделно че арм процесорите са малко ъъъ педалски. хората свикнали на арм просто не го усещат, но другите микроконтролери са монолитни, като запишеш нещо в порт А, то се появява на пиновете веднага. нормалните микроконтролери са едно цяло, ядрото и периферията са дупе и гащи. арм базираните не са така или поне тия дето съм пипал, там ядрото е все едно отделен чип и си приказва с периферията по някаква педалска шина. това води до осезаеми латенции, заради които ми беше голям проблем хващането на картинката. накрая се наложи да сложа (та-дам) външна ТТЛка която да задържи данните докато процесора се натутка. да, на платката има ТТЛка 74HCT374 сега някой ще каже това е цмос, така е но е по ТТЛ спецификация. камерата отне много време, а още не съм приключил с нея, защото се оказа ролинг шутер. на макета не го забелязах, защото снимах от статична позиция. от около 2 седмици телефона е в джоба ми и за сега се държи добре. от време на време има по някоя мистерия, но не е забивал. в момента го ползвам с 3д принтиран корпус, но искам да му направя хубав, умувам варианти. идеално ще е от дърво, но не знам дали има толкова твърдо. може би фрезована и полирана епоксидна смола, ще видим.
схемата:
платката:
лицев панел:
Всичко с готови модули, гейско. За зареждането и за него ли готов модул?
схемата е горе, ти ми кажи, но май не можеш да четеш схеми а :)
Там няма нищо. Ако мислиш така да я зареждаш в окончателния вариант, не го прави върху запалими повърхности и изкарвай чаветата от апартамента, преди да го пуснеш.
Taкива тъпофони има, и твърдо нещеш да се хванеш за нещо, дето носи пари. Все в 3-то лице - уволнявАТ, повишавАТ... Ти къде си в схемата?
Брава, брава. Може корпус от патинирано сребро. Мойте хора бижутери правят сякви чудеса.
не може че е екран, но и да можеше среброто не ми е любим материал.
А да, верно. Но с външна антена ще кърти мивки.
Сука, в тая тема мужчини си гаварют для хобизмами, заткнис пажалуста :)
Мониторинга на заряда ще работи само когато кабела е ънплъгнат. И не виждам начин да го контролираш. НО, ако си решил да пишеш и софт за PC, който, приемайки данни от телефона пуска и спира захранването, то това решение е еби му майката.
Хвани се ти?
0 1 2 3 4 5 6 7 8 ...11 12 13 14 15