0 1 2 3 4 ...7 8 9 10 11 ...14 15 16 17 18
Raspberry Pi явно иска да прилапа бизнеса на Arduino...
Те китайчугите дето правят ESP32 отдавна са им подяли бизнеса, брутално при това.
Не знам защо, но това ESP32 никога не ме заинтересува сериозно. Нямам нито една такава платка. Може би защото има твърде голям избор.
Бе супер си е, представи си няколко пъти по-евтино ардуино с wifi, bluetooth, няколко UART-а, АЦП с 4 бита повече резолюция, готови библиотеки дори за TLS връзки, low power режими и прочее благинки. Няма място за сравнение между двете.
Но и значително по-голяма консумация на енергия. Ако ти трябва wifi или bluetooth сигурно стават.
Както казах, има low power режими, примерно модемите (802.11/BT) могат да се изключат ако не ти трябват, тогава консумацията им става сходна, е не точно същата, но да речем uno-то ако е 20-тина милиампера, esp-то е някъде 30-тина.
Убеди ме. Ще си купя 1-2 да ги пробвам. :)
Лошо няма, апропо ардуиновския код си върви на тва, така че не е задължително да му ползваш freertos-ките неща. Сега не всичката функционалност е expose-ната през ардуиновското апи (второто ядро примерно май немое се ползва), но си има ардуиновски библиотеки за вифи, бтле, тцп/ип, хттп и прочее неща, абе повечето благини може да се ползват и така.
П.П обаче излъгах за АЦП-тата, 2 бита повече, не 4, не знам що бях решил че на уното са 8-бита.
Мда, и аз точно това щях да кажа. Сложих една в cart-a в Амазон, като се понасъберат повече неща ще я купя.
Реба Създадено на 24.01.2021, видяно: 1849 пъти. #27241
ардуиното все пак е за микроконтролерни прототипи, не е за работа, не мисля че може да го измести дъска със етернет и операционна система. впрочем като си разследвах кристала ми трябваше колкото се може по-къс светлинен импулс за да имитирам сцинтилация, и с ардуино нямаше шанс, най-късия импулс който може да формира е 3 микросекунди , а с обикновен 20 годишен пик вадя 30 наносекунди. покрай тая работа се замислих как ли се движи пазара на микроконтролерите. гледам тия дето ползвах навремето вече изчезват, но нови от тоя тип няма. в десктоп света липсата на ръст в честотата се "компенсира" с много ядра, но за микроконтролер като цяло нито ядра ти трябват, нито висока разредност. разни кортекси мортекси са твърде сложни и не са по-бързи като честота, това че имали 32 бита ядро изобщо не ме интересува, честотата и простотата са ми по-важни.
0 1 2 3 4 ...7 8 9 10 11 ...14 15 16 17 18