Абе аз ли съм малоумен, или света се е побъркал с тия глупости. ChatGPT е един auto-complete, статистически модел, най-обикновена програма в крайна сметка, толкова е опасен и разбира света около себе си колкото един джобен калкулатор.
По тази логика, смятай, че каквато и програма да пуснеш на компютъра винаги можеш да кажеш, че тя е статистически модел, най-обикновена програма. Тоест, излиза, че програма не може да притежава интелект по принцип – твърдение, което е очевидно грешно.
Даже и да приемем, че точно chatGPT няма интелект, то програмата, която ще има, принципно няма да се различава от него. Пак байтове, които ще се изпълняват на процесор.
За да говорим за strong AI, първо трябва да имаме математически модел на процесите в мозъка ни, които ни правят интелигенти, self-aware, да имаме съзнание и т.н., а такъв модел досега никой не се е и доближил да направи.
Кой е казал, че силният ИИ трябва да прилича на нашият интелект??? Няма такова правило. Алгоритмите на ИИ могат да са и съвсем различни от нашите. Важното е способността да обработва информацията и да взаимодейства с външния свят.
Второ, че дори и да разпишеш и моделираш като софтуер интеракциите в мозъка ни, които ни правят self-aware, то според някой философски експерименти това ще е просто симулация, а не нещо наистина живо. Т.е. може би трябва да имаш и някакъв специален "хардуер" за да имаш изкуствени съзнания, и тогава софтуера ще се явява digital mind, но и в това няма никакъв прогрес в момента. То трябва да се почне с примитивни организми, да се мине през животни, и чак тогава хора.
Ами трябва да си направиш някаква дефиниция на "интелект", която принципно да може да включва и изкуствения интелект. Или да заявиш, че ИИ е невъзможен по принцип.
Иначе, то и аз мога да заявя, че и ти, и въобще всички, освен мене, нямат никакъв интелект ами само симулират интелект.
Твърдение, очевидно идиотско, но има даже такива философи. (виж за т.н. "философско зомби"). Разбира се, това са пълни глупости и солипсизъм.
Лично моето мнение е, че ако нещо изглежда като разумно и действа като разумно, значи е разумно.
Специално за chatGPT, първо аз бих му дал интерфейс да помни сесиите и да се обучава на тях (не знам за тези невронни мрежи дали това е възможно, но по всяка вероятност да). Второ, бих пробвал да го закача към някакъв по-сложен интерфейс с реалния свят – камера и микрофони примерно. Трето, някакви изпълнителни механизми – някакъв робот с ръка например.
И гледаме какво прави, или не прави. Съответно решаваме дали е разумен или не е разумен. Не забравяме, че ИИ не е длъжен да е по-умен от хората за да го признаем за интелигентен. Иначе става като във вица:
Седи един мъж на пейка в парка и играе шах с кучето си.
Минувач му казва:
– Леле колко умно куче имате?
Мъжът отговаря:
– Да бе, умно! Резултата е 3:1 за мен!