Твърдоглаво Създадено на 03.10.2020, видяно: 1706 пъти. #13673
Инсталирах Fresh IDE, но View/Switch form/source не превключва на формата, та да тегля върху нея от визуалните компоненти. Win10. Иначе си се компилира и стартира и излиза празната форма без GUI контроли. Защо става така и как да коригирам проблема?
Малко по-подробно трябва да обясниш. Какъв точно проект се опитваш да редактираш/компилираш. Откъде си го взел, или как си го създал.
Превключването форма/сорс работи само на файловете тип .frm
. Това е старият формат за форми, който реално вече не го използвам за нови проекти, защото се поддържа само на Windows. Впрочем, формите във Fresh 2.x са именно такива.
Новите библиотеки за темплейти, използват други макроси и за тях все още няма визуален редактор. Ще има във Fresh 3.0
Ако все пак имаш предвид .frm
, то опитай с F12 дали ще стане. Аз лично използвам само този метод, така че в менюто може да има някакъв стар бъг (ще го пробвам).
Твърдоглаво Създадено на 03.10.2020, видяно: 1699 пъти. #13716
Благодаря за отговора
Разбрах си грешката - не се сетих, че след като създам проект (portable GUI app), трябва да създам и форма, защото нали другите визуални GUI редактори с които съм работил я създават автоматично. Но сега пък друго – дърпам бутон върху формата, стартирам и бутона го няма, т.е. като се стартира и показва празна форма.
Ех, така си я направил тази програма, че човек трябва да мисли като работи с нея, че и знания да има, тежко, тежко оффффф...
Твърдоглаво Създадено на 03.10.2020, видяно: 1697 пъти. #13721
Ама не бе, това дато направих сега е някаква друга форма, нали и без да я създавам ръчно излиза форма като се стартира проекта..., малиййй...
Твърдоглаво Създадено на 03.10.2020, видяно: 1695 пъти. #13726
Добре, какво да напиша в MainForm.asm (от проекта FreshLib Portable GUI Application) така, че когато той се стратира да визуализира тази допълнително създадена от мeн форма (с FileNew/Form/)?
Тука, както казах, нещата са малко объркани. Форми със визуалния редактор могат да се създават и редактират само за програми написани със старите библиотеки. С които могат да се създават само Windows приложения.
Като пример можеш да видиш в директорията examples/
- следните примери са написани със старите библиотеки и съдържат визуално редактируеми форми: CharCount, HotButton, ScrollBox, SEH, SQLiteExample, toolpanel и VisualPad
.
Ако искаш да създадеш приложение, чиято форма да се редактира от визуалния редактор, можеш да използваш темплейтите: "Win32 SDI application" или "Win32 SysTray application".
Проекта генериран от темплейта "Portable GUI application" е направен с новите преносими библиотеки. Неговата форма не може да се редактира с визуалния редактор.
В конкретния темплейт, тази форма се описва във файла "MainForm.asm" и изглежда ето така:
iglobal
frmMainForm:
ObjTemplate tfEnd, TForm, frmMain, \
x = 100, \
y = 50, \
width = 320, \
height = 240, \
Visible = TRUE, \
Caption = 'FreshLib portable application.'
endg
Ако искаш да добавиш например бутон трябва да редактираш сорса и да добавиш още един обект (обърни внимание на флаговете tfParent, tfChild и tfEnd
):
iglobal
frmMainForm:
ObjTemplate tfEnd or tfParent, TForm, frmMain, \
x = 100, \
y = 50, \
width = 320, \
height = 240, \
Visible = TRUE, \
Caption = 'FreshLib portable application.'
ObjTemplate tfEnd or tfChild, TButton, btnButton1, \
x = 100, y = 50, width = 100, height = 32, \
Visible = TRUE, \
Caption = "My button"
endg
За наличните в момента компоненти може да гледаш в директорията freshlib/gui/
- всеки компонент е в отделен файл. Там можеш да видиш и достъпните свойства и методи на компонентите.
Твърдоглаво Създадено на 04.10.2020, видяно: 1688 пъти. #13799
Е, като текст ще си ги пиша, то така е по-ясно и лесно, но в началото човек се залавя за това дето му изглежда най-близко за момента – пък като не знам конкретните работи, това ми изглеждаше най-бързодостъпно за да получа някакъв резултат, да живне нещо и да градя на негова основа.
Ще видя примерите, аз когато се занимавах винаги така си правех работите – вземам пример и стъпка по стъпка го променям, изкуството на малките крачки
Сега правя разни неща от механиката с крайни елементи в Abaqus, или решавам уравненията в Matlab. Ама нещо ме тегли съвсем елементарен базов пример да го направя самостоятелно, каквото и да значи това