Има и TVS ( нещо, като Ценер) диоди за тия цели, но защити има доста с варистори. Явно вършат някаква работа. Газоразрядни също се ползват.
Rabin
Последно редактирано на 02.08.2020 от Rabin, видяно: 1805 пъти. #2341
Айде вече стана тя,
айде развалихме я!
Интонационната среда.
(Тодор Колев)
Със симистор дори може да димираш LED лампа.
Пуснахте тука ена муха, на ваша отговорност. Продължавам да твърдя, че у нас уред дето се превключва на полупроводник аз нямам. Ако не броим мотора на пералнята, заради регулирането на оборотите. Помпата и реотана са си на реленца.
Delegate
Създадено на 02.08.2020, видяно: 1996 пъти. #2344
Джонката прифана и той от стюи, че отговорите с мемета на негри са мноо силни. 😁
johnfound
Създадено на 02.08.2020, видяно: 1994 пъти. #2346
Джонката прифана и той от стюи, че отговорите с мемета на негри са мноо силни. 😁
Е-е-е, не, аз не съм расист. Имам си и любими мемета с бели. Просто това е наистина подходящо за "Нали се сещаш!" и "Това е добра идея!"
Rabin
Създадено на 02.08.2020, видяно: 1805 пъти. #2351
Жони, айде да ми кажеш колко от уредите у вас са на полупроводник.
Хладилниците с тиристори ли ги командвате? Аз отговора го знам, ама искам ти да ми кажеш.
fox4o
Създадено на 02.08.2020, видяно: 1984 пъти. #2352
Пералня.. Аз пък смених захранването на компютъра - голд вариант и с Реле в него. Явно е не надеждно 😁
Жони, айде да ми кажеш колко от уредите у вас са на полупроводник.
Хладилниците с тиристори ли ги командвате? Аз отговора го знам, ама искам ти да ми кажеш.
Ако говорим за хладилниците, които произвеждаме - командваме ги със симистори, а не с тиристори. А в по-скъпите варианти - с MOS транзистори.
И да, в къщи много неща са именно с полупроводници. Почти всичко. В микровълновата печка не знам какво има, но щракане не се чува. Котлона с керамичен плот е с реле - то се чува. Фурната е с някакви симистори и електронни регулатори.
Имам хидрофорна помпа, в която май има реле или контактор. Тя в момента е развалена и нещо не помпи. Не съм я оправял, защото не ми трябва в момента и затова не знам какво ѝ е. Може и да не е релето/контактора.
Имам и стар хладилник Беко с механичен регулатор (условно "реле") който се повреди и го сменях.
gat3way
Създадено на 02.08.2020, видяно: 1966 пъти. #2357
Аве какви тиристори, симистори - бухай релетата - модулчета наготово, евтино и лесно. Колко пъти ще я светкаш и гасиш тая лампа - силно съмнително да е повече от десетина пъти на ден. Това на всичкото отгоре ще е в стайни условия не на слънце влага дъжд и темподобни. Ще си откара спокойно неколко години и ако се строши, ще се строши по-вероятно нещо друго преди това. Освен което става въпрос за IoT неща, които е хубаво да се чупят след време, за да се сложат още по-яки IoT неща, примерно с некой по-як контролер дето търкаля tensorflow-lite и цъка релето като му кажеш "светни ми лампата в дневната".
code2
Създадено на 03.08.2020, видяно: 1941 пъти. #2362
Идея за бърза реализация на хардуера
nodemcu + relay + usb power
На прикачената снимка има и модул за час
Я дай малко повече информация за тази снимка, като например ти ли си я правил. Иначе си липсва GSM модул, за да се вързва към интернет.
fox4o
Последно редактирано на 03.08.2020 от fox4o, видяно: 1941 пъти. #2363
Ползване на Sonoff wifi relay?
Лесно ползване и интеграция, смяната на софтуер е по тънка работа..
На снимката:
Nodemcu lolin v3
2ch relay
Ds3231 rtc
Софтуера съм си го писал сам да се настройва час за автоматично включване/изключване
ДонРеба
Създадено на 03.08.2020, видяно: 1931 пъти. #2365
рабине, ако транзисторите изгарят от напрежение, релетата изгарят от ток на контакта, и те стават на "цели проводници" ако тока ти е много голям. "ама няма от де да дойде", то и за напрежението уж няма от де да дойде.
разбира се джонката е идеалист и тая вяра във "вечните" полупроводници е малко пресилена, то и релетата са "вечни" ако ги ползваш правилно. ама имали триене в котвата, ама пъпката се изпарявала на всеки контакт - сложи 10А реле за 100ма товар и ще изкара 1000 години. от друга страна те тиристорите може и да са "вечни", но покрай тях електрониката ще има електролитни кондензатори, които не са вечни. с една дума, правенето на "вечна" електроника не е толкова лесно, и аз при равни условия предпочитам липса на електроника, точно защото нормалната електроника не само не е вечна, но живота и е по-малък от тоя на ключ за лампа.
между другото, напоследък започнах да избягвам каквито и да било осветителни тела на vivalux, ако някой е развил добре умението да прави електроника която е по-кратко живееща от най-некадърното реле, това са те. всичките им лампи имат живот 2-3 години не повече
Rabin
Създадено на 03.08.2020, видяно: 1805 пъти. #2367
На Optonika ени ламби ми горят на 2 месеца, бактисаха да ми ги сменят гаранционни.
И колко консумация има LED крушка на 220 волта според теб? 70 милиампера, а най-евтиното ширпотребно реле на магазина е десетина ампера. Има и по 16.
При комутация на ламба пред блока не 1000 години, ми до Второ пришествие ще изкара.
johnfound
Създадено на 03.08.2020, видяно: 1917 пъти. #2369
разбира се джонката е идеалист и тая вяра във "вечните" полупроводници е малко пресилена
Аз, естествено не съм идеалист, особено пък в електрониката. Много ясно, че всяко електронно изделие може да се повреди. Но лично за мене има принципна разлика между повредата на механично устройство, което по самият си принцип на действие гарантирано се поврежда и повредата на елементи, които са теоретически вечни.
И не, 10А реле на 100мА, ако все пак редовно превключва, няма да живее 1000 години. А виж, електролитен кондензатор, при правилен избор, оразмеряване и използване е съвсем реално да надживее с много горното реле. Пък и електролитните кондензатори напоследък съвсем не са толкова задължителни при проектирането, както бяха примерно 20 години назад.
Това, което се поврежда първо в електрониката и следва да се избягва на първо място, а при невъзможност да се избегнат, трябва да се избират особено грижливо, това са:
потенциометри
механични релета и контактори
конектори, куплунзи
механични бутони и ключове
Rabin
Последно редактирано на 03.08.2020 от Rabin, видяно: 1805 пъти. #2370
Жонка, ако вляза у вас ще намеря 100 пъти повече механични комутатори и куплунзи, отколкото полупроводникови такива.
Представи си на мястото на секи ключ да туриш по един симистор, и кво става когато гръм удари.
Верно ми идеш фундаменталист някакъв, с тия асемблери дето ти бил скъп хардуера на който връвят.
Вместо релето ще туриш някой микроконтролер, който пък си има Флаш памет вътре, която пък си има много ограничено време retention time, което пък значи хептен гарантирана повреда. Мисля по 20 години им дават гаранция, после почва да си губи инфото.
Вие сте градски чеда, ама аз изхвърлям опто разделители за нета, поне печес съм изринал досега. И рутери, 2 мрежови карти заминаха, че и вградени и не се сменят.
Като тръгнат киловолтите по жицата никъв полупроводник не моа ги запре.
Кой да е фин полупроводник като тия дето гонят 6 нанометра си има дифузия и току почнат да пробиват миниатюрните транзистори вътре. Вечно друг път, новите смартфони не изкарват и 10 години, пък ни релета вътре ни потенциометри.
ДонРеба
Последно редактирано на 03.08.2020 от ДонРеба, видяно: 1907 пъти. #2371
то потенциометри вече никой не ползва, всички "потенциометри" са вече енкодери, които са доста надеждни.
механични релета - чакам на печката да изгорят, чува се как щракат, а и там си е сериозна комутация 10 ампера, пък когато е пусната на частична мощност, щракат през минута две. за времето от как имам тая печка, няма ти кажа колко лампи на вивалукс смених, а в тях няма нито едно от горните, и все пак със забележително упорство успяват да се повредят :)
конектори, куплунзи - ако ги вадиш и вкарваш ежеднвено си е фактор, все пак усб кабелите са удивително здрави, отлетите щепсели и те. ето че ако се направи "както трябва" пак е на практика вечно
ето моя списък кое най-често се поврежда в съвременните устройства по лични наблюдения:
1. кондензатори, кондензатори, кондензатори - с поне две обиколки преднина пред останалите в списъка.
най-вече елктролитните, но не само. кондензаторите подложени на променливо напрежение са на практика "механичен" елемент, и се повреждат по същата причина поради която на теория и релето не е вечно. затовавсеки кондензатор в пидиефа си има две гранични напрежения - постоянно, и променливо.
2.варистори - те по замисъл трябва да се повреждат за да спасят това което е зад тях, но все пак по замисъл или не, факт е че в голяма част от случаите когато компютър влезе в сервиз, ако не е кондензатор, е варистор.
3. силови транзистори/тиристори/диоди. дали от лошо проектиране, или инцидентен пик, но факт е че съм виждал изгорели доста. ааа да, понякога изгарят поради изгорял преди тях (познайте какво, почва с 'К' и се произвежда в кюстендил)
4. бистабилни бутони . значи ключ с лост тип це-ка повреден не съм виждал никога. но тригерни бутони счупени съм сменял толкова много , че не им помня броя. и много често новия ПАК залепва, и накрая като ми писне набивам някак едно цека в гнездото за тригерния бутон и проблема се решава
johnfound
Създадено на 03.08.2020, видяно: 1902 пъти. #2372
Това за електролитните кондензатори е защото напоследък електролитни кондензатори се използват в много, много лоши режими. Не знам дали нарочно (планирано остаряване) или просто така се получава.
Не-електролитен кондензатор повреден, аз в живота си не съм виждал. Сериозно. Не знам ти къде и в какви схеми си виждал такова чудо.
Ротационните енкодери са само малко по-надеждни от потенциометрите. Вътре са същите механични контакти.
И въобще, ако вземем за пример мишките - на първо място им се поврежда скролера, а след това левият бутон. Можеха за толкова време да направят мишка с оптични екодери и бутони, ама не, трябва да се развалят от време на време.
Rabin
Последно редактирано на 03.08.2020 от Rabin, видяно: 1805 пъти. #2373
Ротационните енкодери са само малко по-надеждни от потенциометрите. Вътре са същите механични контакти.
И въобще, ако вземем за пример мишките - на първо място им се поврежда скролера, а след това левият бутон. Можеха за толкова време да направят мишка с оптични екодери и бутони, ама не, трябва да се развалят от време на време.
Кви енкодери у мишката ве баджо! Покрай асемблера да не ползваш някой мишок с топче вътре? Скролерът мисля си е баш на оптика вътре, ся че бутоните са боклук е факт. Китайчугата прави бутони с безобразно качество, и не знам що ги ползват още.
Ротационен енкодер не съм ползвал дося, но ако е това което си мисля не би трябвало да има контакти вътре.
Неелектролитни кондери съм изфърлил доста. Чисто нов вентилатор ми даде фира точно дефазиращия кондер, за няма и месец работа.
Новите електролити е чудо ако не се надуят на дъното на петата година още.
Гана пее за 20 стинки икономия, и електрониката стана квото стана.
ДонРеба
Създадено на 03.08.2020, видяно: 1892 пъти. #2374
Не-електролитен кондензатор повреден, аз в живота си не съм виждал. Сериозно. Не знам ти къде и в какви схеми си виждал такова чудо.
в 220волтовите лед лампи има един волт гасящ високоволтов кондензатор, той често изгаря. също така в црт телевизорите имаше един кондензатор паралелно на силовия транзистор за хоризонтално отклонение, тоя кондензатор е няколко нанофарада, но е подложен на 600+ волта отскоци, той също беше чест дефект. като цяло кондензатор под променливо напрежение си е по-ненадеждно от реле
а енкодерите са милярд пъти по-надеждни от потенциометрите. вътре може и да са "все същата въртяща се механика", но не механиката правеше потенциометрите ненадеждни, а окисляването на графитния слой и четките. но няма значение кое ги прави ненадеждни, ти както винаги изхождаш от теоретични постановки "транзистора на теория е вечен, щом изгори виновен е проектанта".