Реба, макар че се сългасих за биготизма с теб - тука си в грешка. Най-простият аргумент в защита на това, е че има хора като Бъфет и Мънгър дето 75+ години реализират "положителен ROI" и въпреки "различните видове активи", "консуматорството", "инфлацията", "данъците" и др. са "яко на +". Друг е въпросът, че в крайна сметка може да се окажеш прав понеже някой техен внук, или правнук може да ги "занули", ама го има тоя риск. А тоя риск се покрива с "голяма тояга" и "правилно възпитание" и "онаследяване" у фамилията (Рабина веднага ще ти прасне една статистика как 90% от богатството се държи от 5 фамилии в Света).
Това за което говориш е "риск". 🙂 Да - няма инвестиция "гарантираща положителна възвращаемост". Дори "правителствено издадените облигации на САЩ" дето са 100% гарантирани (и дето едва ли не ще вържат Президента на САЩ с тояги и ще го бият докато не върне парите) носят "отрицателна възвращаемост".
А иначе и аз имах твоите съмнения и затова четох много, много, МНОГО и видях, че има все пак умни хора по света (1 на 300 000 000 да кажем) дето са измислили решение на тая загадка. Примерно Джак Богъл, основателят на първият индекс фонд. Създаващ инструмент с ниски управленски такси, ниски данъци, реализиращ възвращаемоста на пазара. С възвращаемост от 8-10% (забележи над 4% с които си правиш кръчмарските сметки).
Ама ето ти S&P 500 калкулатор с реинвестиране на дивиденти и периодично (примерно месечно) инвестиране ако не верваш.
Освен индекс фонда, друга работеща стратегия която научих четейки, от Питър Линч управителят на Fidelity e - буташ си парите в 6 фонда (Small Cap, Large Cap, Foreign Stocks, Bonds, Growth Stocks и още 1 беше) и си защитен от всеки движения на пазара. Ама това е твърде сложно за мангал като мен, а и подозирам, че възвращаемостта пак е по-ниска от S&P 500.
А иначе нека да разгледаме неколко "инструмента" и "активи" дето правилно си забелязал, че са "капан за наивници":
1. Златото - не плаща дивиденти, не защитава от инфлация, расте на база на "The Greater Fool Theory", дава по-ниска възвращаемост от S&P 500 с реинвестиране на дивиденти, доста привлекателно за бай мангал дето го "краде на ниска цена" и го препродава евтино.
2. Bitcoin - обикновенна (опа "яко технологична") пирамида. Не плаща дивиденти, не защитава от инфлация, расте на база на "The Greater Fool Theory".
3. Общи фондове (небазирани на индекс фондове) - по-високи управленски такси от S&P 500, по-ниска възвращаемост. От 500 общи фонда в САЩ, само 3 са успяли консистентно да бият S&P 500 за период от 50 години (и то с 1%).
4. Фондове на Алианц и др. (дето "кандидат - финансовата ми консултантка" се опитва да ми ги пробута, като ходя до банката) - зад тях стоят мутри.
5. Имоти (любимият инструмент на българите) - в зависимост от пазарите дават между 4-7% възвращаемост, с кредит до 13%, но много внимателно трябва да се вземат в предвид особенностите на пазара и редица фактори.
За БГ имотния пазар вече си давам сметка, че Резервата загива и населението изчезва, а за сметка на това мутрите презастрояват, тъй че "не е на далавера". Все пак ще сложа некви пари и в БГ имоти по 2 причини - (1) "патриотично е", па и ако се обърне тенденцията с населението, ще съм на плюс, (2) загубите от потенциална инвестиция в S&P 500 ме мотивират да уча, да се развивам и да изкарвам повече пари (та да си покрия загубите), и в крайна сметка пак съм на плюс (дори да не е от имоти).
6. Сложни математически схеми - за жалост инвестирането не е "игра на ума", а "игра на характера". Т.е. един истински бигот може да стане богат инвеститор, ама много умно-красиви ще го издухат с ташаците, щото едно сътресение на пазара ще ги стресне и ще си разпродадат всичко.
Примерно фондът Long Term Capital Management е ползвал "математика" за да бие пазара. Бил е наел топ професори, нобелови лауреати, математици и т.н. за да търси значителни разлики в цените на акции и др. на различните пазари и да се възползва от тези разлики. Ама са се набълбукали с кредити и при падането на Съветския Съюз са си заминали и те.
Веселото е, че бившият шеф на Джеф Безос, Дейвид Шоу използва същите стратегии (но без кредити) и пази всичко в дебели корпоративни тайни и му се получава. Но все пак, математиката обикновенно не работи в тоя "динамичен свят".
Та накратко - от инвестиране се печели не толкова с "ум", а с "характер". Ако всеки месец си буташ неква кинта в S&P 500 и не те ебат новините, ще забележиш, че до 10-20 години ще си задминал много от "гениите на новото време" инвестиращи в Bitcoin, NFT-a, TechStocks и още кви ли не лайна. 🙂
А инвестирането в себе си носи най-добра възвращаемост и е най-силен аргумент против твоето твърдение. За 1 година "инвестирайки в себе си" (яко, яко четене) реализирах 45% възвращаемост (заплата + инвестиции). Смятам да продължа да "инвестирам здраво" в тая посока. 😎