кой се свиди за 300 гигабайта хардплаща два билярда !
кой се свиди за 300 гигабайта хардплаща два билярда !
Отдавна са го казали хората.
В тая статия се говори за регулации, а и аз като Стил настръхвам чуя ли тази дума.
Ако едно крипто е направено, както трябва, то не подлежи на никаква регулация. Но щом това горе се е случило, то очевидно това не е крипто.
Но по темата за регулациите, като такива има, защо го има Мадоф, дето почина само преди дни? И Мадоф пак влезе все пак в затвора. Ами голямата измама от осма година що се случи? Нали има регулации? И защо няма никой в затвора?
Регулациите не помагат на никого с нищо.
=*=
Това за диска не го разбрах, в статията няма нищо такова.
???
Мислех, пък забравих да напиша, че турците пак ни дишат праха. Наша Нужа още преди няколко години ужили сума ти народ и то от целия свят, а не само месни аборигени. И се врътна с двойна сума на този. Според ФБР това е най-малкото, което е задигнала.
Ее не е баш така. Регулацията е просто "човек коригира човека".
Ако живеехме в "един идеален свят" (както казват физиците), немаше да има нужда от регулации, и щяхме да имаме идеално работещи процеси и системи. Ама не живеем.
Е го - "процесът по правене на чавета" е доста дълго наблюдаван и добре документиран процес, а и там си требе регулация от човека, че не се знае какво чаве ще излезе. Нищо че го е правил Мадър Нечър дето уж си разбира от работата.
ами за да се разплащаш с крипто пряко, трябва да държиш и целия блокчейн, не беше ли така, нека крипто ентусиастите ме поправят ако не е, не претендирам да разбирам. затова масово хората си държат криптото във "доверени" посредници, като тоя
Наистина е така. Но по принцип можеш да държиш „парите“ в „портмоне“, като включително се правят хардуерни такива. Ей го, нашия съсед Трилема продава такива.
Ако това наистина е било „борса“ (както пише), съвсем не е първата „офейкала“. Имаше една Мр Гокс се казваше, дето отлетя с милиони, още когато Биткойн беше нещо като 20$. Случват се такива неща.
Но една такава измама си е наказуема и по сегашното законодателство. Не е необходимо да се прави ново такова.
п.п. Повечето хора опериращи с крипто днес просто не знаят, какво е това. А много от тия дето знаят, не им се занимава. Ей го наш Стил добре знае, но пак ползва подобни посредници.
е то убийството и по сегашното законодателство е наказуемо, ама либерастите напират за ИК. и в софтуни са открили че два ретурна работят по надеждно от един , сигурно има нещо вярно, иначе не виждам защо толкова много хора напират да е така
Най-минималистичния вариант е да си запомниш/запишеш сийда за private key. Тва е достатъчно за да си държиш криптото. Ако искаш да го харчиш и шматкаш насам-натам пак не ти трябва целия блокчейн, портмонето ти стига. Криптото се държи в "доверени" посредници, не щото им се свиди на хората за хард диск а щото искат да търгуват или да получават лихва за криптото.
Не е така даже въобще. Реално ако не си миньор, крипто борса или няква услуга като block explorer няма смисъл да имаш целия чейн. Още в whitepaper–а сатошката е описал SPV wallets които искат от мрежата балансите на определени адреси и после ползват merkel дървета да верифицират, че информацията е истина без да я свалят цялата (свалят само root–а на дървото на всеки блок). Недостатъкът на това е че когато попиташ мрежата за тея 10 адреса тоя node дето си питал може да си запише, че тея 10 адреса някак си са свързани вероятно на един и същи собственик. И това е.
а технически какво е "портмонето" ? аз някак си съм останал с впечатление че ако искаш да получиш крипто, трябва да имаш блокчейна за да провериш че тоя който ти го дава го притежава, нещо такова
стилгара е отговорил видях
Портмонето е софтуер като тоя например: https://electrum.org но може да се комбинира с разни хардуерни донгъли за да си сигурен че дори и да имаш троянец на компа, пак не могат да те източат.
Основното на портмонето е че е софтуер който съдържа комплекти ключове. Понякога на самия файл с който работи софтуера също се вика портмоне. Има най-различни
1. Custodial - буквално техният сайт е портмонето, такива са примерно борсите. Лафът за тях е not your keys, not your coins. Някои държат там защото вярват на борсата повече отколкото на собствения си компютър, други от мързел (то е супер лесно да си свалиш wallet, но някои хора не знаят това), трети просто за да са им готови парите за търговия ако стане нещо интересно с цената.
2. Non-custodial базирани на услуга - ключовете са при теб обаче данните за това какво има в адресите се взимат от централизиран сървис. Това означава, че този сървис може да те излъже, че пешо ти е пратил пари, а той да не е. Това е доста нисък риск казано честно, но жертваш малко privacy. Този тип wallets не може да ти открадне парите защото няма ключовете и когато правиш транзакция я подписваш локално и я пращаш към мрежата, а не даваш ключа на услугата да ти я подпише.
3. SPV - като non-custodial, но говорят директно с мрежата и правят верификация дали парите в адресите наистина са там с тея merkle roots и прочие. Недостатъкът е минимална загуба на privacy. Също този тип node не може да провери дали миньор не си е дал по-голяма награда отколкото му се полага, но въпросът е дори да можеше какво щеше да направи? Можеш да излезеш и да пишеш на twitter ама какво от това и наистина ли някой вярва, че ако ТОЙ не си свали целия blockchain миньорите ще почнат да си дават по-големи награди и никой няма да го раздуе?
4. Full node - има пълния chain
5. Full node с pruning - има пълният chain от някакъв момент нататък а преди това има просто баланси. Така може да се намали мястото за чейна. Миньорите могат да оперират с такъв ако искат ама те имат пари за дискове.
Първите 3 вида wallets са начините по които се правят wallets за мобилни телефони.