Е кво супер, не е част от тази Консолидация (защото не са ли навързани тия фирми с насекоми с ПП/ДБ а там имаше и ИТ фирми зад тях). Явно и консолидациите не са изцяло консолидирани.
Ае верно - тея играят двойна игра. Гледах го Цеков на маса с Баце (беха го сложили на столче до вратата), а ся пък яде насекоми. Нема се удудя ако го видя с Доган в некоя джамия скоро.
Аз за тва съм некъв "гъвкав в кръста" - уча се от Консолидаторите. Все пак съм "агент на Консолидацията"! 😎
Чуствам се горд! 😎 Мисла, че ей тоя имейл дет ся писах до 2 потока в ТУ-София им е по-полезен от целия бакалавър дет карат:
Здравейте,
Този имейл ще бъде дългичък. :)
Понеже бях ви посъветвал освен да изучавате спецификите на даден програмен език (както правим по упражненията), да пробвате да направите и някой безплатен online курс, комбиниращ няколко програмни езика (и завършващ с разработката на някакво крайно приложение), то от една група ме помолиха да ви пратя няколко такива примерни курса. Допълнително с това ще ви дам и някои генерални насоки, как да навлезете, напреднете и да се развивате в IT сферата.
1. Примерни безплатни курсове:
В YouTube има страшно много playlist-и с курсове. Примерно като напишете ASP.NET MVC, един от първите playlist-и, които излиза е този:
Примерно като потърсите Flutter (платформата за мобилна разработка, за която ще водя лекция следващата седмица) също излизат много playlist-и. Има и за по-напреднали като този:
Ако искате да използвате платени платформи, можете да използвате Pluralsight (https://www.pluralsight.com/pricing/skills?type=individual), който е на абонаментна база, или пък Udemy (https://www.udemy.com/) където пък регистрацията е безплатна, но закупувате отделни курсове (обикновенно цените са по 10 - 20 евро). Бих ви посъветвал да търсите курсове с дължина над 6 часа, и с rating от поне 3.5 - 4 звезди.
Ако вече работите - попитайте текущите си работодатели, дали нямат фирмени абонаменти или закупени от Udemy курсове и ако имат ще ви ги предоставят безплатно.
Ако сте карали допълнителни курсове в разни IT академии - курсовете в YouTube и платформите много ще ви напомнят за тях. Говорил съм си с доста български IT лектори и "светила" и си признават, че крадат чужд курс, попреправят го за българската аудитория и после го водят в дадена академия. Аз лично така съм крал няколко курса и съм водил лекции и workshop-и за тях.
2. Примерна документация, уроци, примери, лабове, книги и др.:
Microsoft, Google, AWS и др. имат много подробна документация, с примери, примерни проекти, lab-ове и др. Те са напълно безплатни - примерно за Microsoft, сайтът с примери е:
https://learn.microsoft.com/en-us/
А конкретно за ASP.NET може да разгледате примерни проекти - https://learn.microsoft.com/en-us/aspnet/tutorials
Към някои от статиите в документацията има и прикачени книги под формата на pdf-и (искат ви имейл и ви изпращат pdf-а на него). Разгледайте какви книги има за Microsoft ето тук:
https://www.microsoftpressstore.com/
Едва ли е нужно да казвам, че можете да ги намерите и безплатно. :)
3. Образование в университета:
Проявявайте повече инициатива. В университет не се ходи за да се "получи знание" (предвид, че има толкова много безплатно знание и материали online). Примерно ето цената на една бакалаварска степен в MIT (http://catalog.mit.edu/mit/undergraduate-education/costs/#tutionfeestext) - $28,795. А бях чел за американски студент, който си е намерил и свалил безплатно курсове покриващи цялата бакалаварска степен в MIT. :D
Наистина няма смисъл да се дават чак такива пари за образование в наше време - с такава сума, човек с опит може да си отвори малка IT фирма, вместо да ги дава за курсове, които може да намери безплатно.
Но в университет се ходи по други причини:
- Сформиране на контакти (запознавате се с бъдещи колеги от IT сферата, потенциални работодатели и др.).
- Черпене на съвети и насоки от хора с опит.
- Участие в международни проекти, обменни програми, изследователски дейности, студентски съвети и др.
Моят съвет е - докато още сте в университета и бутате лекции и упражнения, се опитайте да участвате във всеки международен проект, състезание, програма, студентски съвет или др. където можете да се класирате, защото това си е един вид опит.
Аз лично записах докторантура в ТУ-София (покрай която се занимавам и с академична дейност свързана с преподаване), тъй като ТУ-София предоставя възможност за участие в международни проекти, издаване на книги, водене на лекции в чуждестранни университети, участия като лектор в международни конференции и др. плюсове, които не е лесно да се придобият, чрез повечето IT работодатели.
4. MVP-та и community-та (съвет за напреднали):
Следете блоговете на MVP-тата в сферата, която ви интересува, и за 1-2 години, ще изненадате и надминете разни ръководители на екипи и софтуерни архитекти.
MVP или Most Valuable Professional са всепризнати топ специалисти в конкретна област, които се занимават с новостите в дадена технология и често пишат статии за тях в блоговете си. Също така, примерно Microsoft MVP-тата, често биват канени на срещи на Microsoft, където обсъждат "накъде трябва да поеме" дадена технология, та от блоговете им може да научите дори за тепърва разработвани неща.
MVP-тата водят и много събития, изнасят публични лекции и т.н. Следете публичните им изяви.
Примерни MVP-та:
- Julie Koesmarno (MsSQLGirl) - Program Manager-ка в Microsoft и MVP за MS SQL. (https://www.mssqlgirl.com/#blog)
- David Yack - Microsoft Regional Director, CEO на Colorado Technology Consultants и MVP за Dynamics CRM (https://blog.davidyack.com/)
От българските MVP-та съм бил на събития и лично познавам:
- Mihail Mateev - Senior Solution Architect и MVP за Microsoft Azure
- Radoslav Gatev - Cloud Solution Architect и MVP за Microsoft Azure
- Boriana Petrova - CEO на ITraining Bulgaria и MVP за Office Apps
- Radi Atanassov - CEO на One Bit Software и MVP за SharePoint
Следете им събитията и можете да отидете на тяхно събитие да ги питате разни въпроси лично за конкретна технология.
Също така големите компании си имат Developer Community-та. Ето линк към тези на Microsoft - https://answers.microsoft.com/en-us
Там можете да се регистрирате и да задавате всякакви въпроси и специалисти в тази сфера ще ви отговорят. Дават се точки за отговор и хората спомогнали най-много за развитието на дадено community биват предложени за MVP-та.
5. Разни IT библии (съвет за напреднали):
Това са книги за които се обзалагам, че бая ръководители на екипи и архитекти не са чували - Books of Knowledge. Има много различни за всякакви сфери свързани с IT, които ви помагат да "видите голямата картинка" и дефинират "добрите практики" по които "уж" се работи в големите фирми:
- SWEBOK (Software Engineering Body of Knowledge) - https://en.wikipedia.org/wiki/Software_Engineering_Body_of_Knowledge (описва добрите практики в софтуерната разработка)
- PMBOK (Project Management Book of Knowledge) - https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Management_Body_of_Knowledge (описва добрите практики при управление на проекти)
- DMBOK (Data Management Book of Knowledge) - https://www.dama.org/cpages/body-of-knowledge (описва добрите практики при управление на данни)
- EABOK (Enterprise Architecture Book of Knowledge) - https://en.wikipedia.org/wiki/Enterprise_Architecture_Body_of_Knowledge (описва добрите практики при ентърпрайз архитектури)
- CyBOK (Cyber Security Book of Knowledge) - https://www.cybok.org/ (описва добрите практики по кибер сигурност)
По последната книга с колеги от ТУ-София се водим в подготвянето на поредица от книги свързани с "кибер сигурност" (кои практики да засегнем, какво трябва да включим за да опишем напълно дадена практика и т.н.).
Тези последните книги ако ги минете и разберете в детайли, ще станете "гурута", но както казваше един мой шеф Enterprise Architect:
"Трябва да се внимава с четенето на такава книга, понеже ако заспиш и я изпуснеш, ще получиш тежка телесна повреда!" :D
Надявам се, че тези насоки ви стигат засега! :)
Поздрави,
ас. Евгени Дюлгеров
П.П. Само се притеснявам да не ме изгонят от Консолидацията и от "асоциацията на лаладжиите", щото и аз май като Васил Илиев "не мога да се пречупя и да стана престъпник". 😔
25santa
Създадено на 07.03.2023, видяно: 492 пъти. #86693
Оф, как беше тая дума на български, че ми идва само на английски. Чакай ще я напиша на английски може някой от плебеите да я знае - playlist?
с колко процента ви вдигнаха Ай Ти "заплатата" през последната 1 година.
Моята с 24%, а се надявах да ме съкратят.
С 5%, а ей тоя месец имам среща с меринджея дет ще си обещаваме некви неща. Аз пък подозирам, че ще ма съкратят. А мое да ми вдигнат заплатата... мани човек, IT сферата в Б-Гето, нема кво да го мислиш...
Rabin
Създадено на 07.03.2023, видяно: 472 пъти. #86711
Дося колкото пъти съм съкращаван - отивал съм на много по-платено място. Тъй са прай кариера. В един момент като се научиш да ходиш по вода - вкарват ти го в ежедневните задължения, и ти искат само да вдигаш скоростта.
Дося колкото пъти съм съкращаван - отивал съм на много по-платено място. Тъй са прай кариера. В един момент като се научиш да ходиш по вода - вкарват ти го в ежедневните задължения, и ти искат само да вдигаш скоростта.
То на мене проблема ми е, че ся движа 5-6 неща паралелно (ако не и повече) и едно съкращение ще ме върне назад с некви месеци. Иначе ми е през кора - бих си напсувал и шефа, та да не ме мислят толкоз...
П.П. Ей деа - скоро требе да легам да спя, че съм болен, а и за 2 дена съм написал 10 реда код. Утре требе да напиша поне 20. 😩
25santa
Създадено на 07.03.2023, видяно: 458 пъти. #86717
Секси, тебе не те ли чакат яйчарите да ти дадат 900 еврака? Даже ако те съкратят ще ти направят услуга, че най-после ще можеш да приемеш офертите за четворно, да не търсиш съжаление по форумите че ако те съкратят ще ти е тежко.
Секси, тебе не те ли чакат яйчарите да ти дадат 900 еврака? Даже ако те съкратят ще ти направят услуга, че най-после ще можеш да приемеш офертите за четворно, да не търсиш съжаление по форумите че ако те съкратят ще ти е тежко.
Колко па да е тежко!? 😏 Имам кинта да си плащам сам заплата поне 1 година.
Живел съм и на протеинови барчета с хлебарките. Доста anti-fragile съм. 😎 Не се плашим от некви меринджейчета.
Тоя пич ще води лекция на една конференция скоро, дет и аз ще лаладжийствам. Сериознен лаладжия е - под некво клипче некви го храниха, че нищо не знае и се е мазнил на шефчетата.
Бех на некво networking събитие на DEV.BG и се запознахме и веднага го надуших, че е колега-лаладжия. 😎 За "функционално погромиране" ще говори...
Направих малко реклама у LynchedIn-a и шараните лапнаха:
Още некоя и друга година и ще мога и аз да се обявя за "гуру" и да си отворя "лаладжийница". И ще облъчвам на километър разстояние като Свети Наков! 😊😎
П.П. Единствено ме притеснява, че като лаладжийствам толкова, ще взема да си повервам, ама за сега не съм си повервал мисля, па за напред, ще видим...