Последно редактирано на 11.05.2022 от Единотмногото, видяно: 1277 пъти.
Да, траекторията е същата, но S&P 500 е намалял с "десетки левове", а Bitcoin с "малко повече". 😏 Също така, S&P 500 има над 50 години история и показва, че се възстановява от кризите (докато е жива "хамериканската мечта" и Хамерика, ще е жив сигурно), а Bitcoin токувиж предаде "Богу дух"...
Гледам Ethereum-ът е скочил. Тея troll-овете от 4chan, що не вземат сега да пуснат новина, че вместо поредният руски генерал, на фронта е загинал Виталик Бутерин, та пак Ethereum да се срине с едно 25%. 😆 Беха писали, че е "загинал в автомобилна катастрофа" през 2017 - и така стана.
е то S&P500 изначално по дефиниция си е на силен допинг така че нормално е да "побеждава" винаги. тоя допинг обаче не се разпростира и върху инвеститорите, а защитава само индекса. все пак, докато изобщо има глупости като S&P500 преполагам ще има и биткойн в не лоша позиция.
Последно редактирано на 12.05.2022 от Единотмногото, видяно: 1221 пъти.
Хм, не съм съгласен. Верно има доза "survivorship bias" и не е като да нема шанс S&P500 да умре, ама има няколко плюса пред Bitcoin:
(1) "Survivorship Bias" дето казваш - най-дълго оцелелият инвестиционен инструмент, показващ положителна възвращаемост за дългосрочен период от време (над 15 години).
(2) Изплаща дивиденти (т.е. не се разчита само на "растеж" и "спекулация" като при Bitcoin)
(3) Експоненциален растеж - макар, че тук по мои "умозаключения" очаквам, експоненциалният растеж да намалее, защото всеки сульо и пульо в наше време си прави фирмичка и ако през 1950 - от топ 600 "стабилни компании" 500 са били в индекса, то сега има едва ~100 "стабилни" компании, и разни "еднорози" влизат в индекса за по 5-10 години и после изпадат. Т.е. индексът става все по-динамичен със по-резки спадове (но сметах, че с Dollar Cost Averaging стратегията пак се правят 7-8+% възвращаемост, даже повече, ако използваш спада "както трябва").
(4) Силно диверсифициран инструмент зависещ от хамериканската икономика - ако Хамерика спре да съществува, индексът ще се срути, но дори Китай да задмине Щатите, пак тоя индекс ще дава некви парици.
днешните драми с биткойна впрочем ги четох предсказани преди повече от година. нямам предвид "биткойна ке умре", товавсеки втори го повтаря, а че точно UST e двигателя на ръста на биткойна (и останалите криптота покрайнего) и че тая схема е обречена. и да, сегасе зачетох, днешния срив е заради това че UST е "дропнал" , по замисъл той трябва да бдъе един долар, и "теорията" го гарантира, но нещо се е счупило, и се е задействал някакъв защитен механизъм, което пък срива доверието в целия криптосвят. това разбира се не значи че биткойна ще умре, но може да зачеркне инвестиции за много много години. но дори може и да умре
Последно редактирано на 13.05.2022 от ДонРеба, видяно: 1129 пъти.
всички очаквахме киев превзет за три дена, а рублата пада до един микроцент,а то какво излезе - цар путин бил по-добър в икономическата война отколкото в истинската. прав бях преди 20 години в първата си преценка за него че е либерал
Е тва е - има толкоз лесни начини да подвеждаш и баламосваш хората. 😓 Всички тея coin-чета дето никнат като гъби и гълтат парички от "инвестерчета" примерно са си чисти "пирамиди", ама "работят" за създателите им.
Ама според мен трябва да си "специална категория боклук" за да станеш шеф на Outsourcing компания, или да направиш "крипто валута", щото завличаш хора с време, нерви, пари. Некои се самоубиват даже заради такива схеми (некой ще каже - ми така чистим "по-тъпата част от човечеството", ама пак не е "човешко").
Аз засега най-много мога да "баламосвам хора", не съм станал още боклук на ниво да "продавам ропчета и да им крада парите".