ДонРеба
Създадено на 10.12.2021, видяно: 645 пъти. #54043
вероятно метриката е само по лексиката, българския и руския са в съвсем различни граматични семейства, българския е аналитичен, като английския, а руския е синтетичен като немския
Българския език е от така наречените пиджин езици с опростена граматика и сложни времена. Старобългарския църковен е имал падежи, изчезнали са някъде през ранното средновековие.
ДонРеба
Създадено на 10.12.2021, видяно: 621 пъти. #54184
по-скоро късното, всъщност изчезването на падежите обикновено се случва при "замърсяване" на езика с чуждици, при нас вероятно е заради турските чуждици
Случва се когато се сливат два или повече подобни езика, в някакъв общ език различен от майчинския. Пример - английски, там са се смесили англо саксонски с френски, латински и скандинавски. Предполага се че различните етноси са махнали граматическите усложнения които не са разбирали. Но все пак всички те са индо европейски езици и са доста близки лексикално.
В България са смесили траки, славяни и българи (които аз преполагам са говорили скитски ирански език, който все пак е бил индо-европейски). След покръстването църковния език е бил основан само на славянския диалект с падежи, склонения итн, след това се налага гръцки за 200 години, и при второто българско царство вече се завършва генезиса на общ език. Аз лично преполагам че тогава са станали опростяванията, но са се слели индо-европейски езици.
Турците едва ли са повлияли чак толкова на езика. Те имат шест падежа и са напълно различен език. Когато два езика са напълно различни те не се сливат, единия измества другия или не го измества. Пример - унгарския. Унгарците са покорили славяни и германци, но не са могли да направят хибриден език просто защото не са имали никакво покритие с индо европейските езици.
ДонРеба
Създадено на 10.12.2021, видяно: 599 пъти. #54192
абе в някои региони още има чатпат жив винителен падеж, звателния си го има и официално, а в много "замразени" думи има творителен падеж (сбогом, пътьом, бегом), няма как да е ранното средновековие, то българия е основана ранното средновековие, къде ти
абе в някои региони още има чатпат жив винителен падеж, звателния си го има и официално, а в много "замразени" думи има творителен падеж (сбогом, пътьом, бегом), няма как да е ранното средновековие, то българия е основана ранното средновековие, къде ти
Предполагам имаш пред вид родопите? В планински райони с липса на големи градове където става смешването на етносите има такава тенденция за замразяване на езика. Баските в планините още си говорят единствения пре-индоевропейски език.
Трябва да се отбележи все пак, че турците в България си говорят чист турски седемстотин години след като живеят заедно с българите. Падежи и всичко останало. Просто няма как да се омешат толкова различни езици.