synergie
Създадено на 09.11.2021, видяно: 715 пъти. #49166
Пак слаби импровизации. Същия тоя телефон го има с тайвански mediatek процесор с аналогични качества, даже ти сигурен ли си че твоя не е такъв? Същия тоя процесор е произведен в тавйванска лаборатория по технология, с която американците не разполагат и не могат да го произведат. Операционната система е с отворен код(не е американска), а най-големият му компонент, ядрото, е с финладски произход(Линукс). Къде виждаш американското господство?
Пфу
Последно редактирано на 09.11.2021 от Пфу, видяно: 709 пъти. #49167
Добре, че китайците са завладяли една държава, в която хората произвеждат нещо повече от сглобки.
Андроид е доста повече от ядрото на Линукс. Разработката се финансира от Гугъл. Парите са важни. Идеята за Андроид идва от Айфона на Джобс. Ето, пак американци. Торвалдс е роден във Финландия но живее и работи в Щатите. Вероятно, там има по-голяма възможност за развитие. Защо не е отишъл в Китай, не знам.
Да да "Щатите са едноличен господар", "Консолидацията управлява Outsourcing-a в Резервата", а "Илюминатите и Рептилите управляват човечеството".
Как щатите ще са едноличен господар, бе Заха?
Погледни държавите по БВП и виж, че САЩ нямат и 1/3 от БВП-то на останалите държави в Света сумарно. БВП на САЩ е 23 трильона $ от 76 трильона $ БВП на топ 20-те икономики в Света.
Както и ти се усети - има различни "икономически блокове" по Света - ЕС, Китай и др. Верно засега САЩ са "водещия блок" - ама какви са факторите, които са помогнали на САЩ да стане такъв и дали продължават да са налице? 🙄
САЩ си рушат образованието, разчитат на външни кадри, които после изнасят пари и knowhow към родните си страни. Разчитат на иновации (а такива почнаха да се появяват и извън САЩ) и лека полека сами рушат икономиката си.
Тръмп защо бе казал, че американците са идиоти? Защото са си изнесли икономиката в Китай. Той бе тръгнал да създава работни места в САЩ и да стимулира големите бизнеси, но Байдън обърна процеса и почна да ги удря с данъци още повече и да ги подтиска, докато Китай си стимулира бизнеса. Китайците се множат и попиват здраво от САЩ, че и получават огромни инвестиции от САЩ. Просто е въпрос на време да ги задминат. 🙂
Пфу
Последно редактирано на 09.11.2021 от Пфу, видяно: 709 пъти. #49169
В Тайван има няколко производителя на чипове. Дали американците нямат пръст в това. Вероятно, това ще бъде разковничето на битката между САЩ и Китай. В един момент американците ще ги откъснат и ще ги превърнат във втората Южна Корея. И тогава Китай ще остане само със сглобки. Това е хитър план.
Топ инвеститори като Уорън Бъфет и Чарли Мънгър в момента здраво инвестират в Китай. Защо?
Седни да четеш малко книги и да научиш нещо Заха.
Инвестират защото Китай въпреки големината си са "бързо развиваща се икономика" и "държавата стимулира бизнеса".
Докато САЩ се е превърнал във "върл капитализъм" - при всяка криза държавата bail out-ва разни големи бизнеси с пари на данъкоплатците, докато ощетява редица сектори като образование, икономика и др. Въпрос на време е да загубят силни позиции в доста сфери. Бъфет и Мънгър го виждат това и затова инвестират в китайски компании.
П.П. Иначе и аз се надявам САЩ да останат "световен водач", щото ми харесват неща като "американската мечта" и др., ама фактите са по важни от "желанията". А не вярвам в "конспираторски идеи", че "висшето съсловие в САЩ в даден момент ще преебе Китай и ще си запази първото място".
Както казва Насим Талеб (друг интересен автор с който е хубаво да се запознаеш):
"Няма такова нещо като 'глобална конспирация' - управляващите са твърде некомпетентни за да организират такова нещо. Има просто интереси и враждуващи блокове."
Пфу
Последно редактирано на 09.11.2021 от Пфу, видяно: 708 пъти. #49171
Е, къде да я изнесат като там има милиарди евтина работна ръка. В Индия също. Ако Редмито ми се произвеждаше в Щатите нямаше да го взема нов за 180 лева. Американеца в Сан Франциско едва ли ще сглобява за кинтите, за които сглобява индиеца в Калкута.
Сега, Китай се опитват да се възползват от това, но няма да стигнат много далеч. В крайна сметка, може в следващата година да се осъществи среща от трети вид (не с джендъри, а с извънземни) и да забравим за нашите земни противоборства.
Alibaba примерно (иначе потърси в Google те са публично известни), ама "късно е либе за китка". То за да се инвестира с висок ROI понекога е въпрос на 1-2 седмици (и на един куп финансови критерии като Price to Earning ratio и др.). Иначе Alibaba си е стабилна компания и сега (то Мънгър и Бъфет предимно в "стабилни компании" инвестират), ама няма вече да е толкова изгодно и няма да постигнеш ROI-a, които биха имали Мънгър и Бъфет.
Плюс това - да. Ама аз си падам повече по индийки, та и индийски съм замислил да уча. 🙂
Като цяло е яко да се учи език - некак си те приземява и ти намалява егото. Почваш да учиш некви елементарни неща като цифрички, пък и се запознаваш с разни културни особенности. А дето казваш, можеш да се запознаеш и с некви азиатки.
Пфу
Създадено на 09.11.2021, видяно: 706 пъти. #49176
Естествено, че има противоборство на групи организирани по интереси. Но аз винаги бих заложил на тия от западния фронт.
Пфу
Последно редактирано на 09.11.2021 от Пфу, видяно: 705 пъти. #49177
Алибаба ги знам. Шефа им е сладкодумник. Ама Мъска май нещо не го хареса щото не разбира от технологии. Гледах едно интервю с тях и си личеше как Мъска седи и се пита "Какво правя тука с тоя докато Марс ме чака да го покоря".
Еми "поживём увидим" както казват руснаците. Ще видим кой фронт ще е по-силен след 20 години.
Е Мъск е "друга риба". Бъфет и Мънгър не са му фенове. Смятат, че се е "надценил" и е "заблудил много хора" (и инвеститори).
А и разни учени като Neil deGrasse Tyson смятат, че нема как частна компания да ни закара на Марс. Трябва си държавна програма за това. Та ще го видим и Мъск до къде ще стигне в Космоса.
Пфу
Създадено на 09.11.2021, видяно: 702 пъти. #49179
Заеби ги тия Бъфет и Мънгър. Тия некролози сигур не знаят от къде се включва компютъра. Те са от друга епоха.
Като спомена Талеб. Имам "Надхитрени от случайността". Много добра книга. Там той защитава тезата, че хора като Бъфет не са мега добри инвеститори, защото имат некфи умения, а защото имат късмет. А за всеки като тях има стотина без късмет, за които никой не говори. Също така, той пише, че Сорос и неговото богатство от спекулации показва, че той има някакви умения за разлика от скучноватите инвестиции на Бъфет. Демет при втория е в резултат на късмет, а при първия - на умения.
Другото, което описва в книгата е големия шум около Съветския съюз. Точно преди да се срине. Пиша по памет. Не знам точно тайминга, но ония години е било. Той е бил на Уолстрийт. И всички били пощурели да инвестират там. И после - бум. Това е пример за "черния лебед". Горе-долу прилича на Китай в момента. Ама толко скоро още един черен леден едва ли ще префръкне.
|
Последно редактирано на 09.11.2021 от |, видяно: 695 пъти. #49180
Не знам защо си мислиш, че това ми пречи. Колкото повече конкуренция, толкова по-добре.
Разбира се, по едно време и Япония ни беше изпреварила, но нещо се разсъхнаха нещата там. Та, ще видим как ще е и в Китай.
Ъмм, в кое ги е изпреварил Китай? Не е по ГДП на калпак слава богу, че тогава трябва да закриваме климатя. Не е по иновации, технологии, космос, оръжие, коли, екологични стандарти,стандарти по безопасност и защита на потребителите, даже социалните мрежи на мирканците са по-добри от китайските (под социални мрежи имам пред вид осигуровки здравеопазване пенсии безработни плащания и тем подобни), да не говорим за ЕС, та в какво по-точно са с едни пилешки гърди напред?
|
Създадено на 09.11.2021, видяно: 678 пъти. #49182
В малко неща са ни изпреварили, в огромен брой неща са толкова близо, че ни дишат във врата.
Един колега, който е рецензент на една от водещите конференции в областта му разказваше преди няколко дни колко се е вдигнало нивото на публикациите в конференцията откакто е виртуална. Заради статиите от китайските учени, които иначе не пътуват често до САЩ.
Заеби ги тия Бъфет и Мънгър. Тия некролози сигур не знаят от къде се включва компютъра. Те са от друга епоха.
Като спомена Талеб. Имам "Надхитрени от случайността". Много добра книга. Там той защитава тезата, че хора като Бъфет не са мега добри инвеститори, защото имат некфи умения, а защото имат късмет. А за всеки като тях има стотина без късмет, за които никой не говори. Също така, той пише, че Сорос и неговото богатство от спекулации показва, че той има някакви умения за разлика от скучноватите инвестиции на Бъфет. Демет при втория е в резултат на късмет, а при първия - на умения.
Ее да, то и Мънгър казва, че е "голям късметлия в живота". Ама ако е само въпрос на късмет - що и ние не сме толкоз късметливи дейба? 😀
А какво, че са некролози. То и разни китайски философи са мъртви от над 1000 години, ама думите им още важат. Човешката природа не се е променила последните хиляда години (да не кажа, че на подсъзнателно ниво все още мислим и функционираме като "австралопитеци"). Просто човешките играчки са се променили през годините.
Иначе нормално Талеб да защитава Сорос. Талеб е по спекулациите (все пак е options trader), а Бъфет и Мънгър по инвестициите. Талеб математически доказва, че на случаен принцип при много инвеститори получаваш резултати като Бъфет и Мънгър, ама тегавата част е да "удържиш резултатите".
С един Senior меринджей бехме седнали да пием на един рожден ден и тоя ми разправя как правил по 90 хиляди от борсата, ама немал дисциплина и после ги губел. Та Мънгър и Бъфет имат редица качества дето не са въпрос на късмет - дисциплина, емоционална стабилност и др. И често следват някои прости принципи (като това "да не се набалбукаш с кредити") и за това успяват. Мънгър си го каза, че "стига да имаш дисциплина и добра финансова култура - нема как да не забогатееш за определен период от време, примерно 30 години".
Другото, което описва в книгата е големия шум около Съветския съюз. Точно преди да се срине. Пиша по памет. Не знам точно тайминга, но ония години е било. Той е бил на Уолстрийт. И всички били пощурели да инвестират там. И после - бум. Това е пример за "черния лебед". Горе-долу прилича на Китай в момента. Ама толко скоро още един черен леден едва ли ще префръкне.
Тогава е бил NET бума, дето яко хора са си мислели, че ще спечелят "инвестирайки в компютърни фирми". А и тогава е имало един фонд за който ти писах преди Long Term Capital Management, който е комбинирал сложни търговски практики (използвайки разликите в цените на стоките между различни пазари) и "високи кредити". Имали са служители - топ математици, доктори на науките и нобелови лауреати и са разчитали, че с ум ще пробият, но са се набалбукали с кредити. Сринали са се точно след падането на Съветския съюз.
Но иначе моделът им за търговия работи - примерно бившия шеф на Джеф Безос, Дейвид Шоу използва точно този модел на търговия с разлики в цените (използвайки сложни математически модели и информационни анализи намира арбитражни възможности, които съществуват в рамките на 2-3 седмици и се възползва от тях). Разликата с LTCM е, че е консервативен и не използва кредити.
Изобщо цъкай ей тая игричка и ще видиш, че без да се набалбукваш с кредити е бая трудно да фалираш. Това им е грешката на много хора.
А Бъфет, Мънгър и др. са сериозни инвеститори дето нема как ние "простосмъртните" да ги стигнем. Не е въпрос на късмет. Примерно има изследвания, че 85% от хората не могат да бият възвращаемостта на S&P500. И причината е елементарна. Това са инвеститорите дето бачкат от 9 до 18 и нямат време да четат, да проучват възможности и т.н.
Хора като Бъфет са се посветили на "инвестирането", имат адвокатски опит (и умеят да инвестират в компании с понижени акции, ударени от сериозни дела като Кока Кола, което си е умение - да разпознаеш дали делото ще завърши успешно за дадена компания или не), имат арбитражен опит, създали са собствени фондове и инвестират с чужди пари, имат един куп контакти и информация, която "простосмъртните" нямат или намират твърде късно.
Ако успея да се "пенсионирам от IT сферата" като някое топ шефче (до 40-45 години) ще се опитам и аз да последвам част от примера им. Разни мои познати Senior меринджеи, Sales меринджеи и др. вече се набутаха да участват в някакви фондове (като посредник) та има бая хляб у тая работа. 🙂
В малко неща са ни изпреварили, в огромен брой неща са толкова близо, че ни дишат във врата.
Един колега, който е рецензент на една от водещите конференции в областта му разказваше преди няколко дни колко се е вдигнало нивото на публикациите в конференцията откакто е виртуална. Заради статиите от китайските учени, които иначе не пътуват често до САЩ.
Качеството на живота не се измерва при виртуалните конференции. Пука им на хората от южна франция за китайските или миркански постижения. Или италианците, ти представяш ли си италианец да тръгне да прави космичеса програма, за какво му е?
Да си правят там евтините джаджи и да им сложат още едни мрежи под общежитията да хващат самоубийците.
|
Създадено на 09.11.2021, видяно: 672 пъти. #49185
В малко неща са ни изпреварили, в огромен брой неща са толкова близо, че ни дишат във врата.
Един колега, който е рецензент на една от водещите конференции в областта му разказваше преди няколко дни колко се е вдигнало нивото на публикациите в конференцията откакто е виртуална. Заради статиите от китайските учени, които иначе не пътуват често до САЩ.
Качеството на живота не се измерва при виртуалните конференции. Пука им на хората от южна франция за китайските или миркански постижения. Или италианците, ти представяш ли си италианец да тръгне да прави космичеса програма, за какво му е?
Да си правят там евтините джаджи и да им сложат още едни мрежи под общежитията да хващат самоубийците.