Та така стоят и нещата с Outsourcing фирмите - ти като неква тъпа жунка на дъното на веригата си мислиш, че системата е "скапана", Outsourcing фирмите "не струват" и т.н. (и за това така "мъжки" ги оплю в GitHub), но те са точно такива каквито трябва да са.
Както казва българската поговорка "Не е луд този който яде баницата, а този който му я дава" - предвид, че има фирми-клиенти, които плащат за техните услуги "защото им излиза по-евтино" или "защото искат да си намалят оперативните разходи и да излъжат инвеститорите, че са на печалба", и качеството на получения продукт е от доста по-второстепенно значение, тея фирми ще ги има и ще продължи да ги има и да работят по този начин по-който работят до сега (с всичките си нива на меринджеи, офис планктон и т.н.).
А ти понеже си "толкова умен философ", ще продължиш да миеш клозети в Ирландия и да търсиш "смисъла на живота".
Пак си чел "конспирацийки". По-големия процент от богатите днес, не са се родили богати. Тези 5% за които споменаваш, ще продължат да са 5%, но ще бъдат различни хора, защото част от богатите стават "консуматори", а част от бедните "инвеститори" и т.н. и тези 5% се въртят.
А това че плащат "ниски" заплати - ми ходи другаде да бачкаш. Какво всъщност е "ниска" заплата и кой определя "колко да е една заплата" питал ли си се някога?
Или мислиш само като "консуматорче" - "плащат ми кинтите, ходя по барчетата да се напия и наеба и нищо друго нема значение за мене".
П.П. Като не ти харесват парите - стига си мрънкал, говори със шефовете, организирай ропчетата в профсъюз и си извоювайте по-високи заплати. Няма такова нещо като "справедлива заплата" - заплатата е такава каквато си я извоювате. Съответно ако работодателите могат да минат с по-малко пари, ще минат. И това е напълно логично и справедливо.
Rabin
Създадено на 11.05.2021, видяно: 1344 пъти. #38585
Ти така ли разпускаш - с лейдибойчета?
Ей, посерко. В Библията е казано да уважаваш старите ора.
Айде сега, да стана малко по-сериозен и да споделя някои наблюдения от моето пребиваване в Ирландия.
Не мога да кажа нещо за социалния живот, щото аз като дойдох и две седмици след това влезнахме у карантина и още сме. Вчера разрешиха ората да могат да са разождат из областите. Все таа.
Работих у една фабрика дето се менаджираше от бегета. Първата. И в още две дето немаше никфи бегета. Мога да кажа, че процесите и отношението към служителите в тия двете беха на мега високи нива спрямо онаа управлявана от бегета. Изводът, който си направих е, че нещо дека се менаджира от бегета, дали у Резервата, у Ирландия или на некоя умрела планета у некое съзвездие, по-добре да не работиш там. Аз си го знаех това в Балгариа. Тука само валидирах отново знанията си.
Първо, там нямаше никакво управление на качеството. За тестото вдигано от пода и връщано на поточната линия съм споменал. Второ - ниско заплащане, тежка, изнурителна работа. Забележете, че таа фабрика имаше пакетажен цех, където работата беше къде-къде по-човешка, но там работеха португалци, литовци и поляци т.е. цивилизовани ора. Само бегетата работеха най-гадната работа щот другите не щат.
Таа фабрика в сравнение с двете други приличаше на каторга. Мисля, че там си преебах краката. Стояхме по 12 часа на шибания бетон в адски студ. Студът беше толкова гаден, че го усещаш през костите на краката си чак в гръбначния стълб. Аз по едно време намекнах, че е добре да се сложат някви гумени стелки на тия места на поточната линия дето хората стоят на едно място. Американския лийд слагаше картони и хората стояха върху тях. Това малко намаляваше неприятното усещане в костите, но не особено. Но забележете, американецът мислеше за работниците си българи, а българските мериджеи ги болеше дедовия.
Еддна мериджейка, българка, ми каза, че това не било хигиенично, щяло да събира бактерий. Да, да кажа, че в тая фабрика живееха мишки. Някой от колегите българи ги гонеха да ги трепат. Абе, работиш в Ирландия, ма се е едно си си у нашия кенеф. Аз затова исках да се мана оттам възможно най-бързо. После таа мериджейка каза, че трябвало да се купят зимни обувки, но ние си карахме с некви гуменяци дет студа минаваше през тех. Пак работа на беге мериджей - трябвало да се направи тоа добро за хората нещо, но никой не му дреме щот и без това сичките ни работници са българи - ора дет са свикнали да бъдат тъпкани. Един от колегите получи сърдечен удар. Бше в мойта къща. С жена му бачкаха всеки ден по 12 часа без почивка щот нямаше ора за каторгата. Лошо е да имаш мериндйеи бегета у чужбина щот те ни знаат слабостите. Знаат, че могат да ни газат колко си искат, но ние българите си мълчиме. Кво беха казали гръците кат праиха протест - "Тихо да не събудите българите". Явно и по другите балкани ни знаат, че сме путьовци.
В една от другите фабрики, в която нямаше ни едно беге, видях как на всички места, където хората стоят на едно място бяха поставили дебели гумени подложки.
В третата фабрика, където миех една тоалетна нещата бяха на още по-добро ниво. Условията приличаха на Скейла, Единчо. Честно казано там бих останал да си работя с години, но Консолидацията нямаше да го позволи.
Това го казвам за ората да знаат, ако си търсат работа по чужбина да избегват места, в които управляват бегета. Или в които работат много бегета, щото това ще значи, че работата е нископлатена каторга, която цивилизованите нации не щат и да помиришат.
Цитирам го цялото, нищо че е дълго.
Безхаберният ганарник се опитва да убие желанието за работа, да убие кефа от занаята, и да изцеди всяка стинка. За съжаление си прав, българите са от най-големите отпадъци, навсякъде по света.
И аз ся се сцепвам от физическа работа, ама през ум не ми минава да се връщам към Корпоративния кюбикъл. Искам тия отпадъци да четат тука, водете ги от Гейбука, да четат и шефовете им. Една пача надзирателка с НБУ е способна да убие желанието на 3 екипа. Нейния и два съседни. Ако не са жунки надъхани де, те още вярват в Корпоративната кариера, и всичко им изглежда ОК.
Евлампи
Създадено на 11.05.2021, видяно: 1337 пъти. #38587
но ако са организирани (профсъюз на барманитев, примерно) ще взимат повече кинти, вместо да си подбиват цената.
Обаче някак така се получава че там дето няма синдикати се жъне по-яка пачка :)
но ако са организирани (профсъюз на барманитев, примерно) ще взимат повече кинти, вместо да си подбиват цената.
Обаче някак така се получава че там дето няма синдикати се жъне по-яка пачка :)
Мани, и аз като бех некъв дечко като Захата, гледах на Света като на "много несправедливо място" и се чудех как хората "от самосебеси просто не вършат добро", как "не се счупват от бачкане до късна доба за благото на другите" и др. небивалици. После разбрах, че човека е "що годе интелигентно същество" и че нещата, които си мислех, се правят по-скоро от некви балъци.
Системата е измислена и работи. "Sub sole nihil novi est" - "Нищо ново под Слънцето", както са казали римляните.
Какво всъщност е "ниска" заплата и кой определя "колко да е една заплата" питал ли си се някога?
Пазарът определя. Но какво е пазарът. Пазарът е борба на различни сили за мен. Ти имаш проблем с осмислянето на прости концепции. Ще обясня в детайли, за да схванеш. Хотелиери работят 4 месеца в годината. За 4 месеца те правят пари, за да живеят 12. Техните работници работят 12 месеца в годината и пак не могат да си позволят това, което хотелиерът може - нов етаж на къщата, почивки на Малдивите, децата учат в престижни университети и т.н. Как се получава това. Едната пазарна сила (работодателите) успяат да излъжат другата (работниците), че техните заплати са такива, защото това е пазарната ситуация. Когато работниците осъзнаят, че те са сила, която определя колко везните ще са наклонени в едната или другата посока тогава те ще получават по-високи заплати. А хотелиерът няма да вдигне нов етаж тази година, а следващата. Или ще пропусне малдивите, а ще ида до Кушадасъ.
Много си ниско в "хранителната верига" за да вадиш такива умозаключения - казвам ти прочети малко за различните пазарни теории. Прочети Маркс, ако трябва. Прочети книги за инвестиции. И ще ти стане ясно, че нещата са точно такива каквито трябва да са (и каквито ще продължат да са), точно защото сме хора.
Щом фирмата е на пазара плащайки ниски заплати (понеже има ропчета, които да се навият за малко пари), от къв чеп ще плаща по-високи заплати? От "всевисша доброта" ли? Ама ти малоумен ли си бе Заха, или това е реторичен въпрос?
Ще продължа, тъй като снощи гледах дълго в огледалото на полутъмно, после ми се присъни една вещица и днес съм готов за философстване.
Забелязал съм, че работодателите имат това умение да настройват работниците срещу тези работници, които се опитват да наклонят силата в тяхна посока. Примерно, искаш зимни гумени обувки. Мериджея си мисли. Аз ще ги поръчам, но работодателя (моят шеф) ще ги плати. Работниците ще си опазят костите, но шефът ми няма да бъде доволен от мен, защото съм направил нещо в ущърб на неговите финанси. Това може да ми коства повишение или главата. Следователно, няма зимни обувки. Също така мериджея заповядва на някои от по-мазните рабоотници да тормозят този, който се опитва да наклони везните. Те, понеже са мазни, си мислят. Да, в мой ущърб е да не подкрепя колегата за зимни обувки щото и моите кости се е преебават. Но ако се помазня на мериджея той ще ме повиши и аз няма вече да стоя на поточната линия.
Заха, това го написах аз по-горе с едно изречение. Важни за фирмата са основно "финансовите" резултати. Това което се опитваш да кажеш е "Капитализмът не е социална система", така е - и не трябва да бъде. И никога няма да бъде.
Макар, че разни футуролози казват, че наближаваме време на "социален Капитализъм", когато роботите ще вършат по-елементарните работи (т.е. твоята) и ще има истински "социални помощи", които да стигат на човек за един сгоден живот. За по-мотивираните ще има шанс за развитие в истинския Капитализъм (заедно с меринджеите, офис планктона и др. лоши неща на Капитализма).
Щом фирмата е на пазара плащайки ниски заплати (понеже има ропчета, които да се навият за малко пари), от къв чеп ще плаща по-високи заплати?
Ето, отново твоето неумение да осмисляш прочетеното. Заплащането се определя от умението на работниците да осъзнаят своята сила в пазарната борба. Ти си от тия, които се подмазват. То ти е отвътре това. Аз съм те наблюдавал. Ти не можеш да го разбереш.
Гледай сега Заха - мен като "инвеститор" тея драми като цяло не ме вълнуват. Споря щото ми е интересно.
Понеже докато ропчетата водят "пазарна борба" за по-голяма заплата, аз мога да jobhop-вам без да имам лояност към никой шеф или фирма и да си трупам asset-и и да се развивам.
На теб ако ти е забавно да се "бориш за правата на другите" - ми занимавай си се. Аз имам други цели. Но моля те, много те моля - не ни философствай и не ни учи, колко "несправедлива и неефективна" е тая система. Повярвай ми - ефективна е. Аз си правя кинти, а други дето не разбират системата - губят.
Когато работих у Варната често чувах следното - "Тук мащабите са по-малки. Не е като в Софията. И затова и заплащането не е като Софията".
Добре. Има логика. Когато говорим за квартално магазинче. Но когато говорим за компании чиито клиенти са международни, каква е логиката дали офиса ти е в Софията или у Варната.
Глей ся. Ако имам квартално магазинче у Софията и у Варната, на тия работници у Варната ще плащам по-малко. Защото мащабите са различни. Заплатите у Варната са по-ниски. Моите клиенти като идват у кварталното магазинче у Варната, ще си земат леп, сиренье и нещо за препитание само. У Софията клиентите ще имат пари да се поглезят - шоколадче, нещо за пийенье. Тогава аз мога да кажа на моите работници у Варна, че мащабът е по-малък тука и следователно по-малко кинти.
Но ако аз имам офис у София и офис у Варна и предлагам услуги или продукти на клиенти извън Балгария, защо плащам на тези у Варната по-малко. Отговорът е - защото те нямат избор. В Софията, ще идат у друга фирма, но у Варната другите фирми са некфи ООД-та с 2 лева капитал как беше казал мъдрецът.
Каква е логиката ли?
"Могат да плащат по-малко - плащат по-малко."
Прочети "Intelligent Investor" и "Security Analysis" и ще ти стане ясно що тея неща са така. Там ще прочетеш за случаи на фирми и на шефове, дето не само плащат по-малко пари, а са загубили страшно много пари и са довели до самоубийство техни клиенти, служители, инвеститори и т.н. и продължават да правят пари. Пред тях Outsourcing шефчетата направо изглеждат като "супер отговорни, справедливи и социални хора".
Просто си нямаш на представа за "какво иде рече в реалния свят". Нито си първия, нито ще бъдеш последния дришльо който смята тези неща за "несправедливи", но системата го позволява. В Китай комунистическият режим, такива шефове ги затваря в тъмни зандани, но пък хората страдат.
Просто "няма идеално щастие". Щото сме хора - глупави сме, имаме пороци и целият пазар се върти около това.
Яката пачка се жъне от по-квалифицирани робове, които по-нямат нужда от синдикати.
Аз говоря за друго. За ефикасност на системата като цяло, а не за всеки поотделно. Мериджейчето, което няма да поръча зимни обуща на своите работници, ще блесне в очите на своя господар и ще получи повишение и повече кинти. Кой ще защити интересите на работниците, ако не те самите. Но те поединични са слаби. А тези, който ги управляват се усъвършенстват в умените да ги разделят и насъскват един към друг, да се крият зад някои от тях, действайки подмолно срещу други.
Да бе, ама как системата ще стане "ефективна" - дай неква идея? Кой ще следи отгоре, че системата е "ефективна"? Нема ли да е пак човек... с пороци? То Комунизмът е граден на тоя принцип и води до "страхотни резултати".
Според мен единствения вариант за 100% ефективна система е да дойдат Robot Overlords дето немат нищо човешко в тях и да направят всичко 100% справедливо. Ама тогава пак ще мрънкаме, щото сме хора и имаме различни гледни точки за "справедливост".
П.П. А и сигурно погромисти ще са ги писали тея роботи и ще се счупят. А бе е.ало си е макята.
Да бе, ама как системата ще стане "ефективна" - дай неква идея? Кой ще следи отгоре, че системата е "ефективна"? Нема ли да е пак човек... с пороци? То Комунизмът е граден на тоя принцип и води до "страхотни резултати".
Ефективна за мен не означава това, което за тебе. За мен ефективна капиталистическа система е тази, в която силите на работодателите и на работниците са в баланс или близо до него. Ако 1 работодател може да работи 4 месеца в годината и да получава 100 пъти повече от това, което получават 5 негови работници взети заедно, работещи 12 месеца в годината, то това е силно небалансирана система в полза на работодателите.
Пак стигаме до дефиниране на некви абстрактни термини като "баланс" дето всеки сам си ги разбира как си иска. Предвид, че фирмата работи успешно и се развива, очевидно случаят, който описваш е истински "баланс".
Силно подозирам, че при твоя "баланс" фирмата би фалирала с бая бърза скорост. Гаранция че не си предвидил един куп разходи, кредити които собствениците плащат и т.н. Виждаш ги по един начин нещата, но предвид, че не виждаш пълната картинка ти е лесно да даваш акъл.
Виждаш ги по един начин нещата, но предвид, че не виждаш пълната картинка ти е лесно да даваш акъл.
Може да вземем нетната годишна печалба като сравнение. Сравняваме две фирми по нетна годишна печалба и корпоративна култура - колко се плаща на ората, дали работят извънредно без заплащане, какво е текучеството на хора, какви други придобивки имат. И накрая от тая формула вадим коефициент на капиталистически баланс.
Верно ли е, че Ментормейт са купили сградата в София дето бачкат техните служители?
Е да ама тая печалба може да отива на 50 места после, не единствено в джоба на шефа - примерно при кредитори, акционери, допълнителни данъци и др.
Наскоро изкарах едни micro-credential-и за MBA и там обясняваха как фирми с няколко нива venture capital инвестиции могат да "загубят" голяма част от акциите си (да ги предадат като акции на Venture Capital фондове, или дълг на Venture Debt компании, да не говорим и като options за служителите им), до такава степен, че само 5% процента, че понякога и по-малко от печалбата да остава за шефа. Е какво искаш да направи тоя пич с тея пари?
По тукашните географски ширини, всеки иска да е некво "шефче", "бос" и др., ама повярвай ми, има корпоративни структури в които като C-Level правиш повече от шефа (да не говорим и колко по-малко нерви имаш). Изобщо - системата е ефективна.
Ей, четох, че е имало некфа голема резачка в Скейла заради коронавируса. Хората бяха доста обидени от отношението. Ти май си оцелял. Мекогръбначните не се чупят в бурята
Тогава се дървех на доста хора, меринджеи (сега некви Practice меринджеи, че и C-Level-и станаха) и Enterprise архитекти, та и аз намазах покрай резачката.
Една подлога ми вика "Ей трябва да внимаваме как се работи, да уважаваме клиента, щото може да останем без работа!" и беше прав - смених фирмата с корпорацийка и за 1 година, почти никва работа не съм свършил. Сериозни хора има във Фокуса - казват истината.
Евлампи
Създадено на 11.05.2021, видяно: 1374 пъти. #38615
Обратното е. Яката пачка се жъне от по-квалифицирани робове, които по-нямат нужда от синдикати.
Абе преди да влязат масово фирмите от чужденция в КМБ имаше яко пищене срещу гадните местни (и разбира се евроски) експлоататори дето праят картел и държат кинтите ниско и немалко призиви за синдикат :)
Това комбинирано с високото ниво на смотаност сред програматорите е гаранция че дългосрочно часника ше намери начин яко да обримчи клетите кодерчета. Ся е благ мехур
смених фирмата с корпорацийка и за 1 година, почти никва работа не съм свършил
Да си програматорче в некоя мега-корпорация е най-сладко, мисля. Всичко се случва меега бавно, а парите са добри. Бях два месеца в една беге умряла фирма дет разработваше некъф проект за 3M за некфи военни болници. Беше айляк. Ама там не плащаха добре щот таа фирма беше подизпълнител на една американска дет пък правеше некфи неща за 3M.
Хах, спомням си за някогашните години дето бачках у малка фирма и бях developer, consultant и support на едно, и бачках по 5 проекта (2 много дебели - основни и 3 по-малки и от време на време), обучавах жунки, burnout-вах, че и Събота-Неделя наливах некви данни и всичко туй за 1000 лв. И шефът, некъв евреин, разправя "Ами тряя са бачка. Ти как мислиш, по-големите корпорации хората как взимат толкова много пари? Бачкат много здраво."
А сега по цел ден клатя крака за пъти тея пари. Дори във Фокуса съм работил 3 пъти по-малко отколкото в тая малка фирма (а е имало дни да седя до 11:30 вечерта да deploy-вам некви глупости). Системата е ефективна.
Обратното е. Яката пачка се жъне от по-квалифицирани робове, които по-нямат нужда от синдикати.
Абе преди да влязат масово фирмите от чужденция в КМБ имаше яко пищене срещу гадните местни (и разбира се евроски) експлоататори дето праят картел и държат кинтите ниско и немалко призиви за синдикат :)
Това комбинирано с високото ниво на смотаност сред програматорите е гаранция че дългосрочно часника ше намери начин яко да обримчи клетите кодерчета. Ся е благ мехур
Ем то за това разните там "мотиватори" като Jim Rohn и др. казват, че човек трябва постоянно да се развива, щото в тоя свят "шибането" ти е гарантирано. Все ще се намерят шефове некъде по веригата да те експлоатират (щото могат), ама ако се развиваш ще имаш избор (примерно да излезеш извън Резервата по време на годините на "местната експлоатация" или да влезеш в "IT мехура"), и лека по-лека ще движиш към върха на веригата.
Абе преди да влязат масово фирмите от чужденция в КМБ имаше яко пищене срещу гадните местни (и разбира се евроски) експлоататори дето праят картел и държат кинтите ниско и немалко призиви за синдикат :)
Това комбинирано с високото ниво на смотаност сред програматорите е гаранция че дългосрочно часника ше намери начин яко да обримчи клетите кодерчета. Ся е благ мехур
Бе не знам ама щом работодателите си правят синдикати (щото баском и подобните са си робовладелската версия на синдикат) дали е щот са тъпи?
Евлампи
Създадено на 11.05.2021, видяно: 1343 пъти. #38623
Бе не знам ама щом работодателите си правят синдикати (щото баском и подобните са си робовладелската версия на синдикат) дали е щот са тъпи?
Е да де, точно тия с бича праят синдикат за да се грижат за интереса на ропчетата, когато почнат да имат тежест свършва благия мехур