0 1
Ей деба чувствам се много горд и очарован от това откритие!!!
Значи аз цял живот съм считал кладницата за абсолютно траш гъба, гадна на вкус, с най-гадната консистенция възможна за гъба, абсолютно противна за консумация във всички възможни форми на приготвяне като това което най-много се доближаваше до ядливо беше под някаква маринована форма и пак си беше егати гадостта.
Обаче днес направих напук на всичко и поради упорито убеждаване едно епохално откритие. Значи хващаш некъде 400-500 грама кладница, режеш й пънчетата тотално, нищо да не остане от тях, режеш на ситно 2 скилидки чесън, бухаш 3-4 супени лъжици зехтин в дълбок тиган, изчакваш да загрее (ма не и да загори което е изключително лесно), сипваш гъбите, чесъна, сипваш супена лъжица соев сос, слагаш малко сол и по-обилно черен пипер, черния пипер е важно да е повече защото кладницата както казах е абсолютно противна гъба на вкус и номера е крайния резултат да е лютив и да не мирише толко на кладница, оттам чесъна и черния пипер. Задушаваш го това за 15-тина минути и после като го сервираш слагаш малко оцет (ама оцет, а не педалско балсамико). Резултатът е покъртителен - ШИБАНАТА КЛАДНИЦА СТАВА ЗА ЯДЕНЕ И НЕ Е ПРОТИВНА! Даже става много добре деба. Много съм очарован. Това откритие завинаги промени кулинарните и микологичните ми разбирания. Вече няма да псувам шибаната кладница като ми се мерне в супермаркета. Все пак съществува форма в която да става за ядене тоя гнил пън деба!
Намери си рецепта за шкембе от кладница
Опасявам се че кладницата ще осмърди шкембето и ще го направи негодно за ядене, но все пак ще потърся.
Уникално добро е, а и хубавото е че може да го ядеш с веганка.
Хубаво, при други обстоятелства изобщо не бих помислил, но след като все пак може и да става за ядене че и да е вкусно, ще проверя, мерси за идеята.
Хмм, ако не ти харесва гъбата защо я купуваш?
Купих я специално за този експеримент и следствия на убеждаване да пробвам (аз видоизмених рецептата, което може би все пак доведе нещата до успешен край).
Имам една гора, има доста манатарки и пачикрак. Повечето време ми ги берат, но като ида и аз си намирам. Имам и една гора с доста бук, дъб и ЛЕСКА, има трюфел (леската е кепитъл нарочно). Не го бера целенасочено, но ми се е случвало като копна в корена и да намеря трюфел. До същата гора имам ливади. В границата между гората и ливадите растат много хубави сърнели. Трюфел, смръчкула, манатарка, пачикрак, сърнела, хубави гъби. Кладница, печурка... баси гадното. Прахавиците/пърхутките ги подминавам, овча муцунка подминавам, рижика подминавам, дивата печурка става, но култивираната не е същото. Веднъж суших червена мухоморка, но май леко се натрових, 3-4 дни ми беше лошо и нямаше кика, който си представях (hail псилоцибинки, <3 тибетските гъби). Местни псилоцибинки не съм брал от много време, но знаех едни места, не са мои гори. Вълчи зъб не съм ял, по- отровна е от червената мухоморката.
Между другото, не готви със зехтин, веднага се разваля при термична обработка. Само суров. Суров е много полезен. Сутрин си бухам по 1-2 лъжици е така, да има. Хубав зехтин екстра девствен студено пресовн <3 Масла за термична обработка са всяка животинска мас и кокосовата мазнина. Основно готвя с масло и кокосова мазнина, според зависи ястието. За твоята рецепта намирам маслото за подходящо. За да не прегори, нагрявай бавно или сложи 1/4 до 1/8 обезмирисено кокосово масло към кравето масло. За сурова обработка ползвам зехтин за всичко, което не е сладко и какаово масло за всичко, което може би е сладко. Жената ми право един кето десерт с кокосово, каково масло, какао, тахан, масло и некви други работи. Много добър!
Иначе ако ти трябват гъби, направи връзки с некъв баир и си вземай сушена манатарка. Имам във фризера, взел съм я на 8-10 лв/кг. После супи, сосове за талиатели, каквото ти сака. Жената не обича манатарки, но аз бих живял само на манатарки. Челадинките са единствените гъби, които не растат по ливадите и си ги купувам.
Най- яките гъби са манатарката и пачикрак. Първото има добре, но не прекалена, миризма на гнила борова дървесина (първата гора ми е бор и ела) и е перфектно за месо. Второто е нежно, но хрупкаво/жилаво с по- лек дъх на дървесина. Споменах ли, че обичам ардбег, лафрои и лагавулин?
В буково-дъбово-лесковата гора имам и глог, малини, къпини, даже 2 диви череши, джанки (червени и жълти), круши, ябълки, по ливадите расте кантарион, по пътя за ливадите расте каменоделка и котешка стъпка, диви ягоди, риган, еньовче, мащерка, дренки, шипки, имам и кисели ябълки за сайдер. Абе хубава работа, като поодъртея ще си ходя там. Там са ми и картофите, боба, граха, лука, морковите, тиквите, копъра, магданоза, малко арония съм боднал. Имам и един обор за 100-150 овце, дал съм го под наем. В боровата гора имам боровинки, диви ягоди, пак билки, пак гъби. На 20-30 км са една от друга.
Реба Създадено на 20.01.2021, видяно: 1346 пъти. #27007
баща ми изнамираше от някъде по горите пачи крак, ама умря и сега последния буркан седи в хладилника и не смея да го отворя, че няма да видя повече а кладницата един колега веган много я фалеше, мен не ми се видя нищо особено, бухам печурки като пълен селтак.
Ако имаш гора наоколо я обхождаш хубаво. Обикновено растат на едно и също място. По- скоро въпросът е да ги познаваш. Иначе обикаляш сутрин 2-3-4 часа. Например, тъмната борово манатарка е около дърветата, някъде където са падали иглички. В няколко дерета винаги съм брал повечко. При ниските дървета, където е малко затревено има по- светла манатарка. Дребния пачикрак обикновено е около мъха, на по- влажни места. Сърнели съм намирал и в папрати. Ако не познаваш дивата печурка не я бери, двойник и е бялата мухоморка, която е много отровна. Пачи крак и манатарка лесно се познават. В по- широколистните гори двойник на манатарката е дяволската гъба, но лесно се различават. Юни/юли след дъжд обхождаш хубаво местноста и това е. Ако ги береш за себе си, предпочитай да ги режеш преди корена, за да не нараниш мицела. Много хора ги изкарват с корена, но това не е хубаво за мицела.
За мезе много хубави са коралките направени в буркани като кисели краставички. Манатарките може да ги замразяваш във фризера, запазват си вкуса добре.
Аз единствените гъби дето съм брал са челядинки и те са по поляните, не в гората. Те отровни двойници имат все пак, ама доста трудно ще се обърка човек. Печурки покрай тях съм виждал доста, но не ги пипам, сигурно си има там начин да се разпознават надеждно, ама при тях първата грешка е и последната та според мен не си заслужава. Печурки има в магазина така или иначе.
А челядинката също е много вкусна гъба, поне за мен. Има едно заведение за хранене с табли "Кулинария 365" на Черни връх след Корнера. Там почти всеки ден правеха супа от тях и беше много читава.
Супата от челядинка е супер наистина, лошото е че за друго не става, е става и с ориз верно, но е разхищение така, на супа е 100 пъти по-добре. Тука около София не съм мяркал да расте, но чат-пат карат в плодзеленчука и не пропускам да си взема, сигурно съм им главния клиент за тва хаха.
Реба Създадено на 20.01.2021, видяно: 1302 пъти. #27017
зад НДК, по витошка към иван вазов също имаше едно заведение дето правеха супа от челядинки, освен това сервитьора беше стара гвардия, от тия дето се привеждат леко напред и ти говорят в трето лице
Печурката отдолу е розова до кафява, а мухоморката е бяла. Самата мухоморка има малко различна гугла, с времето се различават много лесно. Но ако нямаш experience, гледай ги внимателно. Печурките винаги слагай в торба различна от другите гъби. Мухоморката е много токсична и може да пусне сок по другите гъби. Ако си набрал мухоморка, изхвърляш всичко.
Печурка:
Мухоморка:
Между другото, повечето отровни гъби позеленяват/почерняват при откъсване. Само рижиката позеленява, а е ядлива. Но е гадна гъба.
Пачият крак се различава по- трудно, но двойника му предизвиква... как го каза, сюргюн? Обикновено двойника има друга гугла, само малките се различават по- трудно. Те са с остри ресници, докато пачият крак има по- обли ресници.
Пачи крак:
Лъжлив пачи крак:
Манатарката в иглолистните гори е лесна.
Има борова:
и обикновена:
Пурпурночервена манатарка с дяволска гъба.
пурпурнучервена манатарка, месото е жълто и посинява на шапката, самата гъба е леко обагрена и по шапката:
дяволска гъба:
Мех, никакво желание нямам да пробвам, един път ще се оплескат нещата и в добрия случай ще се докарам до хемодиализа, закво - печурки има в магазина а и не са кой знае кво.
Реба Създадено на 20.01.2021, видяно: 1290 пъти. #27020
не е нужно да познаваш гъбите, трябва да познаваш мухоморката. други отровни гъби на практика няма, може да се продрискаш но не и да умреш. пачикрака впрочем има много характерна миризма, и като гледам тия снимки, може би трябва предимно на нея да се разчита. това с позеленяването не съм убеден че е надеждно, мухоморките мисля че не позеленяват
То в сравнение с мухоморката верно няма, само че тва не означава че не може да се затриеш и с други, както и да е, печурките мязат ужасно много на белите мухоморки, поради тая причина не виждам смисъл да си пробвам късмета.
А иначе другото което бих брал ако ми попадне е булка гъба, тя Е мухоморка, ама става за ядене и е доста добра, лошото е че е доста трудно да попаднеш на нещо такова, все пак обаче съм виждал да се продава (вероятно отглеждана все пак) - чудна работа е, не бих отказал.
0 1