0 1 2 3 4 5 6 7 8 ...11 12 13 14 15 16 17 18
Хм, не знам, аз бях останал с впечатлението че когато гама фотона взаимодейства с някой атом в кристала, цялата му енергия се абсорбира и видимата светлина която се излъчва е резултат там от пренареждането на електроните в атома който е "праснат", единственият вариант да не се случи така е когато се шибне в някой електрон от най-външните слоеве когато се случва и въпросния ефект на комптън и тогава фотона може и да напусне кристала (с част от енергията отдадена) и да не се регистрира. Обаче знам ли наистина какъв е процеса, може пък наистина да се получава някаква "заря" от взаимодействия, която да се регистрира в крайна сметка.
Реба Създадено на 23.11.2020, видяно: 2731 пъти. #19648
абе няма как да излъчиш стотици хиляди фотони от един атом, без значение механизма как точно разбива енергията на кванта, финално получаваш огромно число фотони от по 1-2 електрон волта, и всеки фотон се излъчва от различен атом
Все пак това би трябвало да означава че резолюцията се влошава колкото по-висока е енергията на гама фотона, но всъщност поне чисто практически (софтуера се опитва да смята fwhm) изглежда дори да е точно обратното, намалява кажи-речи линейно колкото по-голяма е енергията, всъщност съм почти сигурен че съм виждал и графики разни където изглеждаше по същия начин. Въпреки това не знам, то това може би не противоречи на цялата работа поради някаква друга причина.
Реба Създадено на 23.11.2020, видяно: 2720 пъти. #19650
може и да си прав обаче, мъча се да намеря точна информация без да гадаем. попадало ми е няколко пъти че калибровъчната крива е различна според размера и формата на кристала, което е сигурен знак че трансфера не става в една точка, а е обемен.
Реба Създадено на 23.11.2020, видяно: 2713 пъти. #19653
поразрових се за механизма на сцинтилацията, значи до към 100 кев преобладава избиването на електрон - кванта изчезва, а енергията мусе трансферира към един електрон, който вече поражда зарята. това не го пишеше колко място заема, но определено е като проникването на бета лъчите (десети от мм), и размера на кристала не го бърка, може да се гледа като точков процес. над 100 кев почва комптъна, като кванта се джаска няколко пъти докато енергията му намалее достатъчно за да се унищожи по горния механизъм. при едно джаскане и напускане имаме чист комптъновски ръб, при две джаскания и напускане ще имаме по-сложна форма, сгъстена към основния фотопик, и тн. тука размера влияе, но изглежда основния фактор за резолюцията идва от това, че част от участниците в зарята губят енергията без да предизвикат сцинтилация, така че изглежда размера на кристала влияе, но слабо. което трябва да ме радва, значи подлежи на изостряне. то при мене пика от бисмута е колкото трябва, ниските енергии са зле
Аз сега се замислям колко такава комптънова сган идва от екранировката и се регистрира в детектора, май трябваше да го взема предвид като го правих това, а не просто "да има достатъчно място за проба". С повече място, просто от геометрията вероятно шяха да попадат по-малко такива гадове, знам ли.
Реба Създадено на 23.11.2020, видяно: 2703 пъти. #19673
амислагатекранировки хората, значи вредата е по-малка
За да намалят комптъновия ефект от екранировката мисля че използват многослойна екранировка от различни метали. Но не съм чел подробности.
Аз ползвам стоманени планки (не заради това, а за да ми държи конструкцията) и съм го облепил отвътре с медна ламарина, медната ламарина беше конкретно с идеята да намали флуресценцията от оловото, но реално не я намали чак толкова колкото очаквах. Ма мисълта ми беше по-скоро там където е пробата да има просто повече пространство, повече дистанция от стените на екранировката, за да не може комптъновите фотони от ударите с екранировката да попадат толкова лесно в кристала. Може би това все пак не е такъв проблем че да си заслужава преправянето и повечето олово, не знам, трябва да видя какво е писано по въпроса.
Реба Създадено на 23.11.2020, видяно: 2677 пъти. #19700
аз мисля че напразно се тревожиш, комптъновското разсейване рядко сменя посоката чак толкова много че да върне към сцинтилатора
Е па то надали му трябва много, те стените са почти плътно прилепнали около детектора и пробата. Ма да де, като знам колко време и зор съм хвърлил за тея тъпотии (и пиленето на жена ми с тва олово да се занимавам с ръкавици на терасата и да мия след тва), аре няма нужда пак.
Реба Създадено на 23.11.2020, видяно: 2672 пъти. #19702
хаха, какво се впряга за оловото, навремето лъжиците са били от олово. моята не и пука за оловото ама мрънка за камъняка
Абе като чаве сме топили плочки от акумулатор в канче за да правим купа за квартално футболно първенство, очевидно не съм умрял досега, та явно не е проблем да го пипаш ама ей на. Камънака обаче бих внимавал с него все пак че може нещо да се раздроби и прахоляка може да се вдиша, а и не знам ако стои у стаята дълго време без проветрение дали нема да се натрупа нещо по-нездравословни нива на радон. Макар че не знам де, аз повечето слаборадиоактивен матрял си го държа в една метална кутия на бюрото и ако нещо ми се вижда притеснително като идея, тва е най-вече малката да не успее да докопа нещо. Ма па немам уранови неща там, на терасата имам една бутилка пясък от залива вромос дето ми я подариха навремето за да й вадя спектър, там верно има някакъв уран, ма като цяло не е особено много.
P.S обаче камънака омазан в епоксидна смола не би трябвало да дава такива проблеми примерно, би било щастие, радост и безопасност.
Е то няма да умреш от оловото, просто ще си по-тъп отколкото щеше да си без него. :)
Ами значи добре съм направил че съм го пипал :)
E, то с времето ти минава, мисля. Спомням си времето когато беше голям хахор, сигурно още концентрацията на олово е била висока. :)
Е и по-зле е било от тогава, като келеши ходехме с един телефон и жици по нощите да се закачаме на кутиите на пенсионерите и да набираме розови телефони, може и да си прав. А па преди това неща дето не са особено за разправяне. Значи като нищо ще се окажеш прав.
Започнах да се забавлявам с новата платка (със стария дизайн на Реба). Оказа се, че китайците са оплескали нещо и платката на която налепих компонентите е дефектна и се наложи да ги местя на друга. Нещо няма сигнал от изхода на компаратора, но ще продължа да търся.
0 1 2 3 4 5 6 7 8 ...11 12 13 14 15 16 17 18