Мапинга между MSISDN-а и IMSI-то го прави HLR-а на оператора откъдето си взел картата. Като отидеш у другата държава, у техния HLR тва IMSI изобщо го нема у базата му (която навремето беше просто глорифициран LDAP, са не знам), тогава VLR-а се занимава с него, ходи да си говори с HLR-а на оператора откъдето е издадена картата и оттам знае активна ли не е ли активна, може ли да роумва, не може ли и прочее. У мрежата, MSISDN не се появява, там еквивалента на "мак адреса" по които се адресират устройствата е TMSI-то, а TMSI-то на роумващата карта го назначава VLR-a. Когато искаш да набереш някой номер, тогава да, праща се "искам да говоря с тоя MSISDN" и HLR/VLR си прави lookup-а ако е местен номера, ако е чужбински, вече става малко по-дълго, ама в крайна сметка сходно. С данните как стои вече работата, през къде се рутира трафика, от какъв събнет се назначават адреси, си е по усмотрение на оператора, както си решат, така става.
Поне така работеха нещата кога бачках у телекома навремето, но то верно доста години минаха оттогава и сега може и да са различни някои неща.