gat3way Courvoisier Дон Реба незаменими белтъчини няма, това е измислица за да могат без топковците да ядат месо и да не се чувстват виновни. един мъж няма нужда от такива митове
leucine, isoleucine, valine, phenylalanine, histidine, threonine, tryptophan, methionine, lysine? Има и conditionally essential, освен незаменимите изброени по- рано. Проблемът при вегетерианството/веганството основно е в набавянето на лизин, доста растителни храни нямат добри количества от него, а той е верижно-разклонена аминокиселина.
Нема "незаменими белтъчини", значи едни и същи 20 аминокиселини изграждат белтъците и се кодират по един и същ начин и в хората и в кравите и овцете дето рупат само сено, очевидно нито кравите нито овците имат проблеми с това и си живеят съвсем спокойно. Има обаче затруднения с усвояването на някои аминокиселини от растителен произход, но това изобщо не означава че това не се случва, ако не се случваше, веганите щеха много скоростно да изпукат със симптоми като от облъчване с радиация, рициново отравяне или некаква там тъпотия дето спира клетъчното делене, обаче не знам някой да е пукнал от веганщина, очевидно не е смъртоносно, според мен не е и особено здравословно ама всякакви хора има.
Не е точно така. Плъховете, например, имат малко повече незаменими аминокиселини, защото не могат да ги синтезират сами. Ти имаш котка. Котките имат нужда от 11 незаменими аминокиселини: taurine, arginine, histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, threonine, tryptophan, and valine. Забележи, ние можем да си синтезираме таурин, а аргинин можем като възрастни. Децата до не помня каква възраст не могат да синтезират аргинин. Котките също. Затова са незаменими, защото не можем да ги синтезираме, те трябва да присъстват в диетата ни. Кучетата също имат нужда от аргинин. От друга страна, доста животни си синтезират сами витамин C, докато двукраките маймуни от различни цветове, както и близко-сродни маймуни не могат.
Количество вегани са болезнено мършави и особено нови/преходни вегани имат проблеми с косата, ноктите и кожата, което се дължи често на лошата им диета. Но всъщност и бургероядите, и захароядите страдат от подобни състояния.
Така, засегнахме амино-киселините, споменахме В12. Трети недостатък на растителната диета е omega-3. Не че няма, но е alpha-Linolenic (ALA), а не Eicosapentaenoic (EPA) или Docosahexaenoic (DHA) киселини. Тялото може да преобразува ALA в EPA. И трите разновидности си имат своята функция, но в масата за най-важна е обозначена EPA. Ако сте вдигнали триглецеридите, определено трябва да суплементирате с EPA/DHA, например Krill Oil. Дотогава може да търсите grassfed животни и морски продукти от по- чисти води. Сьомгата, отглеждана масово в садки не е добър източник, защото е пропита с всякакви химикали, само дивата сьомга е полезна. По- добро качество маслини и extra virgin зехтин също са добре дошли. Артериите ви ще са доволни. Много зависи какво ядем, защото sugar and transfat ==> high inflammation factor ==> high triglycerides ==> damaged cardiovascular system (ED, aortic calcification, stroke, heart attack, death). Диабетът (особено тип 2, по- скоро high levels of insulin and insulin tolerance) само допринасят към вредата от лоша диета и всъщност се дължат на лоша диета (диабет тип 2; 1 е по други причини, но и там може да се изгради толерантност към инсулин и да трябват все по- големи дози). От един момент нататък положението излиза извън контрол. Също така omega-6 е възпалителна (inflammation), намира се в изобилите във vegatable oils (вкл. слънчогледово, царевично, рапично и т.н.).